احمد شفیق نخست وزیر سابق مصر از نامزدی برای ریاست جمهوری صرف نظر کرد

احمد شفیق حق نشر عکس AFP
Image caption احمد شفیق

احمد شفیق زکی نخست وزیر سابق مصر اعلام کرد که برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد نمی‌شود چون فرد مناسبی برای این سمت نیست.

بسیاری آقای شفیق را در انتخابات پیش رو، مهمترین رقیب عبدالفتاح سیسی رییس جمهور فعلی می‌دانستند.

آقای شفیق تقریبا دو ماه پیش اعلام کرد که برای ریاست جمهوری نامزد خواهد شد اما امروز در توئیتر اعلام کرد که او بهترین فرد برای گرداندن کشور نیست بنابراین نامزد ریاست جمهوری نخواهد شد:

"بیش از پنج سال غیبت من شاید باعث شده که نتوانم از فاصله خیلی نزدیک مشاهده کنم که در کشور ما با وجود دشواری شرایط، چه تحولات و دستاوردهایی حاصل شده است."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption محمد مرسی

"من می‌بینم که فرد ایده‌آلی برای هدایت امور حکومت در برهه آتی نیستم. بنابراین تصمیم گرفتم در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۸ نامزد نشوم."

او بعد از شکست از محمد مرسی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲، از مصر گریخت و در امارات متحده عربی زندگی می‌کرد.

چند روز پس از این که آقای شفیق تمایل خود را برای نامزدی اعلام کرد، امارات متحده عربی که از عبدالفاتح سیسی رقیب آقای شفیق حمایت می‌کند او را دستگیر کرد و به مصر عودت داد.

ساعاتی بعد اما آقای شفیق در تلویزیون مصر ظاهر شد و تکذیب کرد که ربوده شده و گفت قصد دارد در تصمیم خود برای نامزدی تجدید نظر کند.

خانواده آقای شفیق گفته بودند که پس از ورود به مصر، تماس با او برایشان مقدور نبوده است. آنها مقامات را به تخلف متهم و ادعا می‌کنند آقای شفیق بر خلاف میل خودش در هتلی در قاهره نگهداری می‌شود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption محمد مرسی

آقای شفیق که ۷۷ سال دارد، از فرماندهان سابق نیروی هوایی و وزیر هواپیمایی مصر بوده و در سال ۲۰۱۱، مدت ۳۴ روز نخست وزیر بوده است. او انتخابات ریاست جمهوری مصر در سال ۲۰۱۲ را با فاصله‌ای کم به محمد مرسی باخت و آقای مرسی پس از رسیدن به ریاست جمهوری دستور دستگیری آقای شفیق را به اتهام فساد مالی داد.

آقای شفیق به امارات فرار کرد اما دولت آقای مرسی هم نپایید و او در سال ۲۰۱۴ در کودتایی سرنگون و زندانی شد. عبدالفتاح سیسی به ریاست جمهوری رسید. آقای شفیق هم از اتهام فساد مالی تبرئه شد.

بجز آقای شفیق، سرهنگ احمد قنصوه هم پس از اینکه اعلام کرد در انتخابات ریاست جمهوری نامزد خواهد شد، ماه گذشته دستگیر شد. وکیل آقای قنصوه می‌گوید او در دادگاه نظامی به جرم ابراز عقاید سیاسی بر خلاف دستور نظامی به شش سال زندان محکوم شده است.

به نوشته روزنامه المصریون علت دستگیری سرهنگ قنصوه "انتشار ویدئوهای سیاسی و سوء استفاده از منصب نظامی" بوده است.