استیو بنن از وبسایت خبری برایتبارت جدا شد

استیو بنن حق نشر عکس Reuters
Image caption استیو بنن تابستان گذشته پس از آنچه جنگ قدرت در کاخ‌سفید خوانده شد، از سمتش برکنار شد

استیو بنن، استراتژیست ارشد سابق دونالد ترامپ که بخش مهمی از شهرتش را از طریق نشریه دست راستی و جنجالی برایتبارت به دست آورده اعلام کرده از این سازمان خبری جدا می‌شود.

این تصمیم آقای بنن تنها چند روز پس از جنجالی اتخاذ شده که طی آن این چهره سرشناس راست ملی‌گرا با اظهاراتش درباره "خائنانه بودن" دیدار پسر ارشد آقای ترامپ با یک وکیل روس، خبرساز شده بود.

آن اظهارات که در کتاب تازه منتشر شده 'آتش و خشم؛ درون کاخ‌سفید دونالد ترامپ' نوشته مایکل وولف منتشر شده تا به آنجا خبرساز شد که آقای ترامپ در واکنشی تند نسبت به آن گفت: "استیو بنن همان موقع که سمتش را در کاخ سفید از دست داد، عقلش را هم از دست داد."

رئیس‌جمهور آمریکا که بسیاری آقای بنن را یکی از ارکان موفقیت او در انتخابات سال گذشته می‌دانند، در چند روز گذشته بارها به کنایه از مشاور سابقش تحت عنوان "استیو آشفته" یاد کرده و وکلای او آقای بنن را به شکایت حقوقی تهدید کرده‌اند.

استیو بنن در تابستان سال ۲۰۱۶ و هنگامی که آقای ترامپ رسما نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست‌جمهوری شده بود به عنوان رئیس ستاد وارد حلقه یاران آقای ترامپ شد و پس از ورود او به کاخ‌سفید هم به عنوان استراتژیست ارشد آقای ترامپ معرفی شد. او حتی برای مدتی، برخلاف رویه و سنت روسای جمهور آمریکا، به دستور آقای ترامپ صاحب کرسی در جلسات شورای امنیت ملی کاخ سفید شد.

با وجود این، تابستان گذشته، پس از حدود شش ماه حضور در کاخ‌سفید، استیو بنن که از زمان پیوستن ژنرال جان کلی به عنوان رئیس دفتر جدید آقای ترامپ موقعیتش متزلزل شده بود، ناچار به ترک واشنگتن شد اما اعلام کرد همچنان وفادار و حامی رئیس‌جمهور باقی خواهد ماند و در خارج از کاخ‌سفید به جنگ علیه دشمنان آقای ترامپ ادامه می‌دهد.

حق نشر عکس PA
Image caption آقای بنن روز هفتم ژانویه با عقب‌نشینی از اظهاراتش در کتاب مایکل وولف، گفت که پسر آقای ترامپ را میهن‌پرست می‌داند و منظورش از "عمل خائنانه" انتقاد از پل منافارت، رئیس وقت ستاد آقای ترامپ بوده است

استیو بنن بلافاصله پس از اخراج از کاخ سفید به برایتبارت بازگشت.

او حتی در ماه دسامبر گذشته به نفع قاضی روی مور، نامزد سناتوری ایالت آلاباما، بارها سخنرانی کرد و در آنجا علت حمایت خود از قاضی مور را نیاز دونالد ترامپ به سناتورهایی چون او برشمرد.

امروز، سه‌شنبه (نهم ژانویه - ۱۹ دی) سازمان خبری برایتبارت با انتشار اطلاعیه‌ای جدایی استیو بنن، از معماران اصلی این رسانه را، تایید کرد و نوشت این موسسه و وکلای آقای بنن در حال مذاکره بر سر "جدایی مصالحه‌آمیز" او هستند.

آقای بنن هم در واکنش به این جدایی گفته: "من به آن‌چه برایتبارت در مدت زمان کوتاهی کسب کرد مغرورم. آنها در کوتاه زمانی توانستند یک پایگاه خبری در حد و اندازه معیارهای جهانی ایجاد کنند."

این در حالی است که بسیاری برایتبارت را یک موسسه خبری مناقشه برانگیز می‌دانند که به تریبونی برای انتشار اخبار جهت‌دار و جعلی علیه مسلمانان، مهاجران و پرداختن به عقاید راست افراطی تبدیل شده است.

چند روز پیش، خانواده متمول مرسی‌یر، که از حامیان مالی اصلی دونالد ترامپ و استیو بنن بودند اعلام کردند در پی اظهارنظرها منتسب به او در کتاب مایکل وولف، دیگر از آقای بنن حمایت نخواهند کرد.

بیشتر بخوانید