هشدار ترکیه به ایران و روسیه: ارتش سوریه را مهار کنید

وزیر خارجه ترکیه حق نشر عکس EPA
Image caption وزیر خارجه ترکیه درباره حملات نیروهای دولتی سوریه در ادلب هشدار داده است

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه از ایران و روسیه خواسته است که به تعهدات خود در قبال درگیری‌ها در سوریه عمل کنند.

آقای چاووش‌‎اوغلو در گفت‌وگو با آناتولی، خبرگزاری دولتی ترکیه، نیروهای سوریه را متهم کرده است که "به بهانه نبرد با گروه تروریستی جبهه نصرت" توافق مربوط به منطقه عدم درگیری در شهر ادلب سوریه را نقض کرده‌اند.

وزیر خارجه ترکیه خطاب به ایران و روسیه گفت: "اگر شما ضامن‌های [سوریه هستید ]- که هستید - باید جلوی این رژیم را بگیرید. این تنها یک حمله هوایی ساده نیست. رژیم دارد وارد ادلب می‌شود."

آقای چاووش‌اوغلو هشدار داد که چنین اقدامی روند صلح در سوریه را به خطر می‌اندازد.

این هشدار یک روز بعد از آن داده شد که وزارت امور خارجه ترکیه سفرای ایران و روسیه در آنکارا را برای اعتراض به حملات ادلب فراخواند. ایران و روسیه بزرگ‌ترین حامیان حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه هستند.

حق نشر عکس AFP
Image caption آوارگانی که در حال فرار از درگیری‌ها در ادلب هستند. جنگ شش ساله سوریه صدها هزار کشته و میلیون‌ها آواره به جا گذاشته

ادلب در شمال شرق سوریه و در نزدیکی مرز ترکیه یکی از چهار منطقه‌ای است که براساس توافقی میان ترکیه با ایران و روسیه به عنوان مناطق عدم درگیری در خاک سوریه شناخته می‌شوند.

مقامات سازمان ملل متحد می‌گویند از ماه گذشته میلادی تا کنون حدود صدهزار نفر از درگیری‌ها در مناطق مختلف استان ادلب گریخته‌اند.

این منطقه در هفته‌های اخیر در مرکز تنش میان سوریه و حامیانش از یک طرف و ترکیه به عنوان حامی بعضی گروه‌های مخالف تبدیل شده است. آنکارا حکومت سوریه را متهم می‌کند که در تدارک حمله‌ای گسترده علیه گروه‌های مخالفی است که کنترل ادلب را در دست دارند.

یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی در سوریه می‌گوید از مقام‌های ارشد امنیتی شنیده است که دولت روسیه به ارتش سوریه فشار آورده که از هر گونه عملیات نظامی گسترده تنها چند هفته قبل برگزاری کنفرانس صلح سوریه خودداری کنند. این نشست قرار است اواخر ماه جاری میلادی در شهر سوچی روسیه برگزار شود.

آقای چاووش‌اوغلو در مصاحبه امروز خود گفته است که بعد از برگزاری نشست سوچی ترکیه هم با "هم‌فکران" خود نشستی درباره سوریه برگزار خواهد کرد.