دونالد ترامپ دستگاه قضایی آمریکا را غیرمنصف و معیوب خواند

دونالد ترامپ حق نشر عکس Getty Images

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در واکنش به ناکامی جدیدی در محدود کردن مهاجرت، دستگاه قضایی کشورش را "غیرمنصف و معیوب" توصیف کرده است.

یک قاضی فدرال دیروز (سه‌شنبه ۹ ژانویه/ ۱۹ دی) با صدور حکمی اقدام آقای ترامپ را برای لغو برنامه حمایت از کودکان مهاجری که به طور غیرقانونی با والدینشان به آمریکا می‌آیند متوقف کرد.

ویلیام آلساپ، قاضی فدرال در سانفرانسیسکو گفته است تا زمانی که مسائل حقوقی این پرونده حل شود، این برنامه به قوت خود باقی است.

این اولین باری نیست که قضات آمریکایی احکام مهاجرتی دونالد ترامپ را متوقف می‌کنند.

حدود سه ماه پیش هم یک دادگاه فدرال در هاوایی، با صدور حکمی سومین فرمان مهاجرتی رئیس جمهور آمریکا را متوقف کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption این برنامه که از سال ۲۰۱۲ میلادی راه‌اندازی و بیشتر استفاده کنندگان آن شهروندان مکزیک و کشورهای آمریکای لاتین هستند که به آمریکا آمده‌اند

این برنامه حمایتی که در آمریکا به "تعلیق اقدام برای [تسهیل] ورود کودکان" مصطلح شده است در زمان دولت باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا راه‌اندازی شد و حدود ۸۰۰ هزار نفر را تحت پوشش دارد.

بر همین اساس، افراد تحت پوشش این برنامه دارای مجوز موقت برای کار و تحصیل هستند.

دولت دونالد ترامپ حدود ۴ ماه پیش (سپتامبر) چنین برنامه ای را لغو کرد ولی اجرای تصمیم خود را تا ماه مارس به تعویق انداخت تا برنامه‌ای جایگزین طراحی شود.

اظهارات دونالد ترامپ در حالی بیان شده که کاخ سفید امروز صبح (چهارشنبه ۱۰ ژانویه) حکم این قاضی را "خشم آور" خوانده است.

بر اساس حکمی که قاضی لس آنجلس صادر کرده، دولت فدرال مجبور نیست درخواست‌های جدید افرادی را که هیچ وقت تحت حمایت این برنامه نبوده‌اند به جریان بیندازد، ولی درخواست کسانی که که در حال حاضر از این حمایت‌ها بهره می‌برند را تمدید می‌کند.

این برنامه از سال ۲۰۱۲ میلادی راه‌اندازی شد و بیشتر استفاده کنندگان آن شهروندان مکزیک و کشورهای آمریکای لاتین هستند که به آمریکا آمده‌اند.

حکم دادگاه ممکن است مذاکرات دونالد ترامپ و رهبران کنگره آمریکا را درباره اصلاحات مهاجرتی پیچیده کند.