'اشاره نژادپرستانه' ترامپ با خشم مواجه شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption کاخ سفید سخنان منسوب به آقای ترامپ را رد نکرده است

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا توییتی کرده که به نظر می‌رسد در آن اشاره توهین‌آمیز به کشورهای آفریقایی، هائیتی، السالوادور را تکذیب کرده است.

این در حالی است که سناتور دیک دوربین، از حزب دموکرات گفته است خود شخصا شنیده که آقای ترامپ زبان "نژادپرستانه‌ای" به کار برده است.

توییت آقای ترامپ پس از انتشار گزارش‌هایی صورت گرفته که در آنها گفته شده رئیس‌جمهوری آمریکا با زبانی ناپسند به کشورهای آفریقایی، هائیتی، السالوادور اهانت کرده و گفته چرا آمریکا باید به مردم این کشورها اهمیت بدهد.

طبق این گزارش‌ها که در رسانه‌های آمریکایی منتشر شد، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته بود "چرا مردم کشورهایی را که چاله مستراح هستند، به اینجا راه می‌دهیم؟"

کاخ سفید سخنان منسوب به آقای ترامپ را رد نکرده است.

آقای ترامپ در توییتر نوشته که در اظهارات خود "از چنین زبانی" استفاده نکرده بود. او در عین حال گفته از زبانی "تند" استفاده کرده است.

اما سناتور دوربین گفته است آقای ترامپ از "چاله مستراح" در سخنان خود استفاده کرده است.

پس از انتشار این گزارش‌ها، سخنگوی سازمان ملل متحد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا را به بیان اظهارات شرم‌آور و نژادپرستانه متهم کرد و این اظهارات را خلاف ارزش‌های جهانی دانست.

اتحادیه آفریقا، بوتسوانا و هائیتی اظهارات آقای ترامپ را محکوم کرده‌اند.

طبق این گزارش‌ها، آقای ترامپ گفته بود ترجیح می‌دهد به جای مردم این کشورها، از نروژ مهاجر بپذیرد.

روپرت کولویل، سخنگوی حقوق بشر سازمان ملل متحد گفته است اگر واقعا تائید شود رئیس‌جمهوری آمریکا چنین حرفی زده است، با ابراز تاسف باید گفت واژه دیگری جز نژادپرست وجود ندارد.

سخنگوی سازمان ملل به سخنان آقای ترامپ در ایام تبلیغات انتخاباتی او در سال ۲۰۱۶ اشاره کرده که طی آن او گفته بود مهاجران مکزیکی مجرم و زناکار هستند.

سخنگوی سازمان ملل متحد هشدار داده است چنین اظهاراتی خطرناک است و انکارکننده ارزش‌هایی است که جهان از زمان پایان جنگ جهانی دوم برای آن تکاپو کرده است.

طی هفته‌های اخیر، دولت آمریکا سعی در محدود کردن ورود اعضای خانواده‌های مهاجران به این کشور را کرده است. دولت آمریکا همچنین تغییراتی جدی در وضعیت قانونی هزاران مهاجر داده است.

نمایندگان دموکرات در کنگره آمریکا هم در واکنش گفته‌اند این اظهارنظر آقای ترامپ آشکارا نشان می‌دهد او نژادپرست است.

واشنگتن پست اول بار در گزارشی از اظهارنظر توهین‌آمیز دونالد ترامپ خبر داد.

کاخ سفید بدون تکذیب سخنان آقای ترامپ در بیانیه‌ای اعلام کرد: "بعضی از سیاستمداران در واشنگتن مدافع منافع کشورهای خارجی هستند ولی آقای ترامپ همیشه برای مردم آمریکا می‌جنگد."

بر اساس این بیانیه آقای ترامپ در پی اصلاح قوانین مهاجرتی آمریکاست تا این کشور پذیرای مهاجرانی باشد که به رشد اقتصادی آمریکا کمک کنند.