پرونده قضایی ترامپ- روسیه؛ ترامپ: پرسش درباره این پرونده از من بعید است

رابرت مولر حق نشر عکس Getty Images

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، گفته که "بعید است" مورد پرسش رابرت مولر، دادستان ویژه، آمریکا در پرونده تبانی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قرار گیرد.

آقای مولر دادستان ویژه که زمانی مدیر اف بی آی بود از سوی وزارت دادگستری مسئول تحقیق درباره احتمال تبانی میان ستاد مبارزات آقای ترامپ و روسیه در جریان انتخابات ۲۰۱۶ ریاست جمهوری آمریکاست.

آقای ترامپ با اشاره به این که توافقی درباره این مصاحبه نبوده، گفته: "باید دید که چه اتفاقی خواهد افتاد."

در ژوئن سال گذشته (۲۰۱۷)، آقای ترامپ گفت که او "صد درصد براساس سوگندی که خورده حاضر به انجام این مصاحبه است."

آقای ترامپ همواره ادعای مطرح شده در مورد ارتباط ستاد انتخاباتی‌اش با روسیه را با هدف مقابله با هیلاری کلینتون، رقیب انتخاباتیش از حزب دموکرات، رد کرده است.

در اوایل هفته جاری رسانه‌های آمریکا گزارش کردند که وکلای آقای ترامپ مذاکراتی را با رابرت مولر در مورد تعیین روز انجام این مصاحبه انجام دادند.

اما رئیس جمهور آمریکا روز گذشته (۱۰ ژانویه) در جمع خبرنگاران گفت: "زمانی که هیچ توافقی در هیچ سطحی وجود ندارد، بعید است که شما حتی مصاحبه‌ای داشته باشید."

براساس این تحقیقات هنوز درخواستی برای انجام هرگونه مصاحبه‌ای از دونالد ترامپ ارائه نشده است. اما در اوایل هفته جاری رسانه‌ها گزارش کردند که رابرت مولر به وکلای آقای ترامپ گفته که او قصد دارد با رئیس جمهور در ارتباط با این تحقیقات مصاحبه کند.

شبکه خبری ان بی سی گفته که وکلای آقای ترامپ در نظر دارند که پاسخ او را به طور کتبی ارائه دهند.

تحقیقات درباره چه چیزی انجام می‌شود؟

سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا براین باورند که روسیه در جریان انتخابات گذشته ریاست جمهوری در آمریکا تلاش کرده که نتیجه این انتخابات به نفع آقای ترامپ تمام شود.

در حال حاضر رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده ترامپ- روسیه، در حال تحقیق دراین باره است.

از زمان مطرح شدن این ادعاها، آقای ترامپ و روسیه همواره آن را رد کرده‌اند.

حق نشر عکس Getty Images

تاکنون از این تحقیقات چه اطلاعاتی بدست آمده است؟

براساس تحقیقاتی که تاکنون انجام شده، اعضای ارشد تیم انتخاباتی آقای ترامپ ازجمله پسرش دونالد جونیور ترامپ و مایکل فلین، مشاور سابق امنیت ملی دولت ترامپ، ملاقاتی با مقامات روسیه داشته‌اند و ادعا شده که برخی از این ملاقات‌ها در ابتدا افشا نشده بود.

مایکل فلین پس از آن که افشا شد که در مورد آینده تحریم‌های آمریکا علیه روسیه با سفیر این کشور در واشنگتن گفتگوهای بی‌مجوز داشته و در این مورد به مایک پنس، معاون آقای ترامپ واقعیت را نگفته، مجبور شد که از سمتش استعفا دهد.

او همچنین پذیرفته که در این مورد به ماموران پلیس فدرا ل آمریکا، اف ‌بی‌آی ، دروغ گفته است.

جورج پاپادوپولوس، از مشاوران مبارزات انتخاباتی دونالد ترامپ هم اعتراف کرده که به اف‌بی‌آی درباره ملاقات‌ها با کسانی که ادعا می‌شود رابط روسیه بوده‌اند، دروغ گفته است .

اسناد دادگاه نشان می‌دهد که آقای پاپادوپولوس اذعان کرده که گفتگو با این افراد زمانی اتفاق افتاده که او برای آقای ترامپ کار می‌کرد نه قبل از آن.