صدها نیروی امداد به دنبال هشت نفری که در کالیفرنیا مفقود شده‌اند

جستجو برای یافتن مفقود شدگان ادامه دارد حق نشر عکس Getty Images
Image caption جستجو برای یافتن مفقود شدگان ادامه دارد

صدها نفر از نیروهای امداد و نجات در جنوب ایالت کالیفرنیای آمریکا در مناطقی که بر اثر رانش زمین آسیب دیده، به جستجوی هشت نفری که مفقود شده‌اند مشغولند. کشته شدن ١٧ نفر بر اثر این حادثه طبیعی تایید شده است.

ماه گذشته آتش‌سوزی گسترده‌ای در بخش "سانتا باربارا" رخ داد و این ماه هم بارش شدید باران، سبب به راه افتادن گل‌و‌لای از بالای تپه‌ها و کوه‌ها شد. از بین رفتن درختانی که آب باران را جذب می‌کنند، زمین را در برابر بارش سنگین آسیب پذیر می‌کند.

به جز آنها که کشته و ناپدید شده‌اند، ٢٨ نفر هم مجروح شده‌اند، که ١٢ نفرشان هنوز در بیمارستان بستری هستند و حال چهار نفر وخیم است.

گل‌های رونده، ٥٩ خانه را نابود کرده و به ۴۴۶ واحد دیگر هم آسیب زده‌اند.

خبرگزاری آسوشیتد پرس، از زبان "دن پیج"، رئیس بخش امداد و نجات لس آنجلس، نوشته که همه علائم راهنمایی و رانندگی نابود شده‌اند و گذر از خیابان‌ها ممکن نیست.

حق نشر عکس Google
Image caption پیش از بارش باران
حق نشر عکس Reuters
Image caption پس از بارش باران

این خبرگزاری همچنین با زنی مصاحبه کرده که پدر و مادر مسنش به دستور مقام‌های محلی برای تخلیه خانه‌شان توجه نکرده بودند و حالا از آنها خبری نیست. او گفته کاری جز انتظار ندارد.

مردی دیگر در گفتگو با یک نشریه محلی گفته که بچه‌ای دو ساله را از زیر آوار بیرون آورده‌اند که عروسکش را در دست گرفته بود. این بچه در بیمارستان است.

او گفته که بعد از سیل گل، وقتی که خانه‌شان به انبار گل‌و‌لای تبدیل شد، توانستند از راه بام از خانه خارج شوند و همانجا بود که صدای گریه کودکی را شنیده‌اند. با کمک یک آتش نشان بچه را از زیر آوار بیرون می‌آورند و پیش از آنکه راهی بیمارستانش کنند، گل از دهانش بیرون می‌آورند.

مقام‌های مسئول در دولت فدرال می‌گوید احتمال سیل تا پنج سال بعد از آتش سوزی‌های بزرگ وجود دارد.

گارد ساحلی آمریکا با فرستادن کشتی هوایی به این منطقه در کار کمک رسانی به مردم کمک می‌کند. آنها از مردم خواسته‌اند تا هواپیماهای بی سرنشین را در این منطقه پرواز ندهند که خطرآفرین است.

سال ۲۰۱۷ میلادی در آمریکا به عنوان سومین سال گرم در تاریخ این کشور ثبت شده است. بلایای طبیعی در این سال ۳۰۶ میلیارد دلار صدمه وارد کردند که عددی بی‌سابقه است.

کالیفرنیا به تازگی از پنج سال خشکی بیرون آمده بود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption بیرون کشیدن زنی از میان گل و لای و خرابه های خانه ای در سنتا باربارا

موضوعات مرتبط