کاترین دونوو از قربانیان آزار جنسی عذرخواهی کرد

کاترین دونوو حق نشر عکس Reuters
Image caption کاترین دونوو

کاترین دونوو، هنرپیشه سرشناس فرانسوی، به دلیل امضای نامه‌ای که در آن از "زیاده‌روی" جنبش مبارزه با آزار جنسی انتقاد شده بود از قربانیان آزار جنسی عذرخواهی کرد.

خانم دونوو در نامه‌ای که دیروز در سایت روزنامه فرانسوی لیبراسیون منتشر شد نوشت: "من خالصانه به تمام قربانیان این اعمال شنیع که ممکن است احساس کرده باشند نامه‌ای که در لوموند منتشر شد به آنها حمله کرده، درود می‌فرستم. من فقط و فقط از آنها می‌خواهم عذرخواهی مرا بپذیرند."

خانم دونوو همچنین نوشت در نامه‌ای که در لوموند منتشر شده بود، هیچ چیز مثبتی درباره آزار وجود نداشت و "گرنه من آن را امضا نمی‌کردم."

خانم دونوو یکی از صد زنی بود که نامه‌ای سرگشاده را امضا کردند که در آن عنوان شده بود مردان باید "آزاد باشند با زنان لاس بزنند."

انتشار این نامه با اعتراض شدید فمینیست‌ها روبرو شد و برخی فعالان حقوق زن گفتند که این نامه خشونت جنسی را موضوعی پیش افتاده تلقی کرده است.

این نامه که صد زن فرانسوی نویسنده، هنرپیشه و دانشگاهی آن را امضا کرده بودند سه‌شنبه گذشته در روزنامه لوموند فرانسه منتشر شد.

کاترین می‌یه، نویسنده کتاب پرفروش زندگی جنسی کاترین م.، کاترین رب-گریه، نویسنده، کریستینه بویسون، هنرپیشه و شمار دیگری از نویسندگان، محققان و هنرمندان فرانسوی این نامه را امضا کرده‌اند.

امضاکنندگان نامه به این اعتراض داشتند که رسوایی‌های اخیر درباره آزار جنسی موج جدید از "پرهیزکاری جنسی" ایجاد کرده و از نکوهش دائمی که بعد از اتهام تجاوز به هاروی واینستین، تهیه کننده پرنفوذ هالیوود به راه افتاده اظهار تاسف کرده بود.

آقای واینستین هر نوع اتهام رابطه جنسی به زور و برخلاف میل را انکار می‌کند اما پذیرفته که رفتارهای او باعث درد و رنج بسیاری شده است.

در این نامه آمده بود با اینکه حرف زدن درباره سوء‌استفاده مردان از قدرت کاری مشروع و ضروری است، نکوهش دائمی آن از کنترل خارج شده است.

امضاکنندگان همچنین از آزادی‌های جنسی و آزادی اغوا دفاع کرده بودند.

در نامه آمده بود: "مردانی بدون روند قانونی مجازات شده‌اند، حرفه و شغل خود را به خاطر لمس زانو یا بوسیدن فردی از دست داده‌اند."

"تجاوز یک جرم است اما تلاش برای اغوای کسی، چه مصرانه و چه ناشیانه جرم نیست."

موضوعات مرتبط