یک سیاستمدار برجسته صرب کوزوو به ضرب گلوله کشته شد

اولیور ایوانویچ حق نشر عکس AFP
Image caption اولیور ایوانویچ با اتهام ارتکاب جنایات جنگی در سال ۱۹۹۹ رو به رو بود

اولیور ایوانویچ، سیاستمدار برجسته صرب‌های کوزوو در مقابل دفتر حزب خود در ناحیه میتروویتسا در شمال صربستان به ضرب گلوله کشته شد. ناحیه میتروویتسا در کزوو را صرب‌ها اداره می‌کنند.

نابجاسا ولاجیچ، وکیل آقای ایوانویچ گفته است که او رهبر معتدل صرب های ​​کوزوو به شمار می رفت. به گفته این وکیل، چهار گلوله به قفسه سینه او برخورد کرد و آقای ایوانویچ در بیمارستان جان داد.

بعد از انتشار این خبر، مذاکره کنندگان دولت صربستان مذاکره با آلبانیایی تباران کوزوو در بروکسل را ترک کرده اند. این مذاکرات با میانجیگیری اتحادیه اروپا در جریان بود.

کوزوو چند سال پیش از صربستان جدا شد، اما از نظر قومی یکدست نیست.

آقای ایوانویچ، ۶۴ ساله رهبر حزب "آزادی، دموکراسی، عدالت" صرب های کوزوو بود و نقشی مهم در مذاکرات با ناتو و اتحادیه اروپا ایفا می کرد.

دادگاه تجدید نظر قرار بود به اتهام ارتکاب جرایم جنگی از سوی آقای ایوانویچ علیه آلبانیایی‌تباران کزوو در سال ۱۹۹۹ رسیدگی کند.

قضات اتحادیه اروپا در کوزوو در ماه ژانویه سال ۲۰۱۶ او را به ۹ سال حبس محکوم کردند اما یک سال بعد دادگاه تجدید نظر این حکم را لغو کرد.

آقای ایوانویچ تمام اتهامات را رد کرده است.

دولت صربستان در رابطه به قتل آقای ایوانویچ نشست اضطراری امنیتی برگزار کرده است.

آقای ایوانوویچ در میات صرب های کوزوو در زمان درگیری های قومی در این منطقه در سال ۱۹۹۹ به شهرت رسید. زمانی که نیروهای صرب با چریک های ارتش آزادیبخش کوزوو (KLA) می جنگیدند و مرتکب جنایات جنگی علیه غیرنظامیان آلبانیایی شدند.

حملات هوائی ناتو، صربستان را مجبور کرد که نیروهای خود را بیرون ببرد، اما تیمی از اتحادیه اروپا برای حفظ نظم و قانون در کوزوو باقی ماند.

کوزوو در سال ۲۰۰۸ اعلام استقلال کرد و استقلال آن را ۱۱۵ کشور به رسمیت شناختند، اما صربستان و روسیه که حامی آن است، استقلال کوزوو را نپذیرفته اند.

بیشتر بخوانید:

+ برگزاری انتخابات کوزوو در میانه خشونت و تنش قومی

+ حمله صرب تبارهای کوزوو به یک پاسگاه مرزی

+ دیوان لاهه: استقلال کوزوو ناقض قوانین بین المللی نیست

موضوعات مرتبط