احضار استیو بنن به دادگاه برای شهادت در خصوص نقش احتمالی روسیه در انتخابات

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تحقیق از استیو بنن، از آنجا اهمیت دارد که او در زمان انتخابات ریاست جمهوری، در کمپین انتخاباتی آقای ترامپ نقشی کلیدی داشته است

استیو بنن استراتژیست ارشد سابق دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، برای شهادت دادن در حضور اعضای هیات منصفه در خصوص نقش احتمالی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶، به دادگاه احضار شده است.

به نوشته رسانه های آمریکا، احضار آقای بنن از سوی رابرت مولر، رئیس سابق اف بی آی انجام شده که سرپرستی تحقیقات در مورد تبانی احتمالی اعضایی از تیم انتخاباتی دونالد ترامپ با روسیه در آن انتخابات را بر عهده دارد.

آقای مولر از سوی وزارت دادگستری آمریکا، به عنوان بازرس ویژه برای تحقیق در مورد این پرونده منصوب شده است.

استیو بنن، امروز سه شنبه ۱۶ ژانویه (۲۶ بهمن)، برای شهادت دادن در همین خصوص، در مقابل یک هیات تحقیق کنگره نیز حاضر شده است.

علاوه بر تحقیقات قضایی جاری، کنگره آمریکا تحقیقات جداگانه ای را در ارتباط با اتهام تبانی انتخاباتی در دست انجام دارد.

بیشتر بخوانید:

روزنامه نیویورک تایمز، به نقل از یک منبع آگاه که نامش را ذکر نکرده نوشته که احضار قضایی استیو بنن براش شهادت، هفته پیش صورت گرفته است.

این منبع در عین حال گفته که ممکن است احضار آقای بنن نوعی تاکتیک برای واداشتن او به همکاری بیشتر با تحقیقات جاری باشد.

پیشتر، دستگاه‌های اطلاعاتی ایالات متحده، از جمله سیا و آژانس امنیت ملی، گفته بودند که با "اطمینان بالا" متقاعد شده اند که روسیه برای تسهیل پیروزی آقای ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ اقداماتی را انجام داده است.

دولت روسیه و دونالد ترامپ، این اتهامات را به شدت رد کرده اند.

تحقیق از استیو بنن، از آنجا اهمیت دارد که او در زمان انتخابات ریاست جمهوری، در کمپین انتخاباتی آقای ترامپ نقشی کلیدی داشته است.

در کتابی پرفروش که اخیرا در آمریکا انتشار یافته، ادعا شده که آقای بنن، ملاقات تابستان سال ۲۰۱۶ پسر بزرگ آقای ترامپ با یک وکیل بانفوذ روس در برج ترامپ را "خائنانه" توصیف کرده است. آقای بنن اما گفته که هدف انتقاد او، دونالد ترامپ نبوده است.

استیو بنن، در ماه اوت (مرداد) گذشته، از سمت خود به عنوان استراتژیست ارشد رئیس جمور برکنار شد.