نخستین نخست‌وزیر زن رومانی معرفی شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption ویکتوریا دانچیلا از متحدان نزدیک لیویو دراگنا، رهبر حزب سوشیال دموکرات خوانده شده است

کلاوس یوهانیس، رئیس‌جمهور رومانی برای سومین بار در هفت ماه گذشته نخست‌وزیر تعیین کرده است و این بار ویکتوریا دانچیلا را به عنوان نخستین نخست‌وزیر زن تاریخ کشورش انتخاب کرده است.

خانم دانچیلیا پس از آن به عنوان نخست‌وزیری معرفی شد که نخست وزیر قبلی رومانی، میهای تودوز، به طور ناگهانی از سمت خود استعفا داد.

خانم دانچیلا که از اعضای پارلمان اروپا هم هست، یکی از متحدان نزدیک لیویو دراگنا، رهبر حزب سوشیال دموکرات حاکم است.

روز چهارشنبه (۱۷ ژانویه - ۲۷ دی) آقای یوهانیس، رئیس‌جمهور رومانی، از پارلمان این کشور خواست که روند بررسی و رای اعتماد خانم دانچیلا حداکثر تا اول ماه فوریه (دو هفته دیگر) نهایی شود تا او بتواند به سرعت هیات دولت جدید این کشور را تشکیل دهد.

ویکتوریا دانچیلا، ۵۴ ساله، در صورت گرفتن رای اعتماد، سومین نخست‌وزیری خواهد بود که رومانی طی ۷ ماه گذشته به خود دیده است.

حزب حاکم، سوشیال دموکرات رومانی، پی‌اس‌دی، در چند ماه گذشته دچار تضارب آرا و اختلاف داخلی شده است و از ماه ژوئن سال گذشته نتوانسته بر سر انتخاب و معرفی رهبر خود برای تصدی پست نخست وزیری به اجماع دائمی برسد.

این حزب که اکثریت پارلمان رومانی را در دست دارد پس از آن که بر سر ادامه نخست وزیری میهای تودوز به توافق نرسید، از او خواست که از قدرت کنار برود.

رومانی در یک سال گذشته بارها شاهد اعتراضات گسترده مردمی علیه فساد دولتی بوده است.

بیشتر بخوانید

گسترش تظاهرات ضددولتی در رومانی

حق نشر عکس Reuters
Image caption لیویو درگانا، رهبر حزب پی‌اس‌دی رومانی که اکنون حاکمیت در این کشور را در دست دارد، مطابق آیین نامه حزبش نمی‌تواند نخست وزیر شود