همکاری نظامی بریتانیا و فرانسه در آفریقا و شرق اروپا گسترش می‌یابد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption می و مکرون در دسامبر سال گذشته در پاریس - انتظار می‌رود نشست رهبران بریتانیا و فرانسه به گسترش همکاری در زمینه‌های نظامی، اطلاعاتی و مهاجرتی منجر شود

فرانسه و بریتانیا همکاری نظامی خود در آفریقا و شرق اروپا را گسترش می‌دهند.

روز پنجشنبه، ٢٨ دی (١٨ ژانویه)، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه برای گفتگو با مقامات دولت بریتانیا به لندن سفر می‌کند و به گفته منابع دولتی، انتظار می‌رود در گفتگو با ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، توافق دو کشور برای همکاری نزدیکتر نظامی در مناطقی از جهان را اعلام کند. گفته می‌شود که ملاقات آقای مکرون و خانم می در محل دانشکده نظامی سندهرست صورت خواهد گرفت.

در حال حاضر، نیروهای فرانسوی در مالی با شبه‌نظامیان اسلامگرا درگیر جنگ هستند و قرار است بریتانیا یک واحد هلی‌کوپترهای شینوک برای حمایت از نظامیان فرانسوی به این منطقه اعزام کند. فرانسه رهبری عملیات نظامی علیه اسلامگرایان مرتبط با شبکه القاعده در کشورهای ساحل آفریقا را برعهده دارد.

مشارکت بریتانیا در عملیات نظامی به رهبری فرانسه برای رئیس جمهوری فرانسه اهمیت فراوان دارد به خصوص اینکه بریتانیا در گذشته با پیشنهاد تشکیل نوعی ارتش توسط اتحادیه اروپا استقبال نکرده و پیمان ناتو، با حضور و به رهبری ایالات متحده را برای دفاع از اروپائیان مرجح دانسته است.

در مقابل، فرانسه به اعزام واحدهای زمینی جهت حمایت از نظامیان بریتانیایی مستقر در مرز استونی با روسیه مبادرت خواهد کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مکرون و نیروهای فرانسوی اعزام به آفریقا - قرار است بریتانیا از عملیات نظامی فرانسه در این منطقه حمایت کند

در سال ٢٠١٤، روسیه با استفاده از مشکلات سیاسی داخلی اوکراین، شبه جزیره کریمه را تصرف و آن را رسما به خاک خود منضم کرد. مقامات روسی همچنین در توجیه حمایت از شورشیان جدایی‌طلب اوکراین گفتند که دولت اوکراین قادر و مایل به حفاظت از شهروندان روس‌زبان خود نیست.

در پی اقدامات روسیه علیه اوکراین، شماری از کشورهای اروپای شرقی هم‌مرز با روسیه نسبت به امنیت خود در قبال مداخله نظامی آن کشور ابراز نگرانی کردند و خواستار حمایت کشورهای غربی شدند. استونی، از کشورهای عضو پیمان ناتو، از جمله کشورهای درخواست کننده حمایت بود و استقرار نیروهای بریتانیایی در مرز با روسیه با هدف اطمینان بخشی به استونی صورت گرفته است.

فرانسه نیز از کشورهای عضو ناتو است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نظامیان بریتانیایی به منظور اطمینان‌بخشی به استونی در مرز آن کشور و روسیه مستقر شده‌اند و فرانسه به آنان کمک خواهد کرد

گفته شده است که همزمان با دیدار رهبران دولت های فرانسه و بریتانیا، رئیسان و مقامات ارشد سازمان‌های اطلاعاتی دو کشور نیز در روز پنجشنبه جلساتی را برای مذاکره درمورد تبادل اطلاعات به خصوص در زمینه مقابله با اقدامات تندروهای اسلامگرا برگزار خواهد کرد. هر دو کشور در سال گذشته میلادی هدف حملات تندروهای اسلامگرا قرار گرفتند.

خانم می گفته است که در گفتگو با رئیس جمهوری فرانسه تاکید خواهد شد که دو کشور "همچنان به دفاع از ملت‌های خود و حفاظت از ارزش‌های لیبرال دموکراتیک در برابر تهاجم چه در داخل و چه در خارج متعهد هستند."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption وامد دادن سوزن دوزی بایو هدیه مکرون برای مردم بریتانیاست

انتظار می‌رود که موضوع خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا - برگزیت - در سال ٢٠١٩ هم در مذاکرات روز پنجشنبه مطرح شود. با توجه به اینکه با عملی شدن برگزیت، ارتباط دو کشور در زمینه های در مقایسه با گذشته کاهش خواهد یافت، نخست وزیر بریتانیا خواهد کوشید تا اطمینان بدهد که خروج از اتحادیه اروپا باعث کاهش همکاری این کشور و اروپائیان در زمینه‌های نظامی و ا منیتی نخواهد شد.

موضوع دیگری که در این مذاکرات مطرح خواهد شد، وضعیت پناهجویان بندر کاله، در آن سوی کانال مانش در خاک فرانسه است. براساس توافق سال ٢٠٠٣ میلادی بین دو کشور، بریتانیا اجازه یافت تا دربندر کاله به درخواست پناهجویانی که خواستار ورود به بریتانیا هستند رسیدگی کند. در سال‌های بعد، این بندر به محلی برای ورود کسانی تبدیل شده که در نظر دارند به بریتانیا مهاجرت کنند و بسیاری از آنان سال‌ها در همانجا سرگردان می‌مانند.

برخی از پناهجویان با توسل به تمهیدات گوناگون، در صدد ورود غیرقانونی به بریتانیا بر می‌آیند و مقامات فرانسوی گفته‌اند که جلوگیری از قاچاق انسان به بریتانیا برای آنان دشوار بوده است. انتظار می‌رود در نشست روز پنجشنبه، بریتانیا با پذیرش تعدادی از کودکان پناهجو و کمک مالی بیشتر به مراقبت از پناهجویان کاله موافقت کند.

این اولین سفر آقای مکرون به بریتانیا از زمان انتخاب به ریاست جمهوری فرانسه در سال ٢٠١٧ است و او به عنوان هدیه، تابلوی سوزن‌دوزی دستباف حاوی تصاویر حمله نورمن‌ها به انگلستان در سده ١١ میلادی را همراه خود به لندن خواهد آورد. این اثر برای مدتی دربریتانیا به تماشای عمومی گذاشته خواهد شد.

تصرف انگلستان توسط نورمن‌ها آخرین مورد از اشغال نظامی خاک این کشور توسط یک نیروی خارجی بود. نورمن‌ها پس از تصرف انگلستان، حکومت این سرزمین را در دست گرفتند و پایه‌گذار یک نظام سلطنتی در این کشور شدند که با وجود تحولات چشمگیری که در قرون بعد در شیوه کشورداری بروز کرد، هنوز هم پا برجاست.

موضوعات مرتبط