هشدار سوریه به ترکیه: هواپیماهایتان را نابود می‌کنیم

حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای ترکیه در نزدیکی مرز سوریه حضور دارند

سوریه به ترکیه در مورد حمله احتمالی به منطقه در اختیار کردها در شمال این کشور هشدار داده است.

فیصل مقداد، معاون وزیر امور خارجه سوریه گفته است نیروهای سوری آماده‌اند تا هواپیماهای ترکیه را که ممکن است وارد حریم هوایی این کشور شوند، نابود کنند.

نیروهای ترکیه در نزدیکی مرز سوریه حضور دارند و برخی از احتمال ورود آنها منطقه عفرین خبر داده‌اند. این منطقه در اختیار نیروهای کرد سوریه است.

ترکیه از پاسخ آمریکا راضی نیست

ترکیه گفته است که از توضیح ایالات متحده در مورد ایجاد یک نیروی نظامی در نزدیکی مرزهای جنوبی آن کشور قانع نشده است.

روز پنجشنبه، ٢٨ دی (١٨ ژانویه)، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، گفت که برنامه آمریکا برای ایجاد یک نیروی نظامی از شبه‌نظامیان کرد و استقرار آن در مرز ترکیه و سوریه را قابل قبول نمی داند و "بی اعتمادی" به اهداف ایالات متحده از میان نرفته است.

Image caption تغییر وضعیت نیروهای درگیر در سوریه در سه سال اخیر

ترکیه متحد آمریکا در سازمان پیمان اتلانتیک شمالی - ناتو - است اما برنامه اعلام شده ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا برای ایجاد و تجهیز یک نیروی مرزی ٣٠ هزار نفری و استقرار آن در مرز سوریه با واکنش تند مقامات ترکیه مواجه شده است. هدف از تشکیل این نیرو مقابله با اسلامگرایان تندرو و جلوگیری از قدرت گرفتن حکومت بشار اسد در سوریه عنوان شده است.

اعضای این نیرو شامل شبه نظامیان یگان های مدافع خلق است که دولت ترکیه آن را با حزب کارگران کرد - پ‌ک‌ک - مرتبط می داند. دولت ترکیه، پ‌ک‌ک را یک سازمان تروریستی می داند که حدود سه دهه است که در مناطق کردنشین جنوب شرق ترکیه فعالیت مسلحانه داشته است.

روز گذشته، رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، گفت که در مورد تشکیل این نیرو با وزیر خارجه ترکیه گفتگو کرده و به او اطمینان داده است که اطلاعات مربوط به این موضوع به شکلی اشتباه به اطلاع مقامات ترکیه رسیده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption شبه نظامیان کرد در مرز سوریه و ترکیه - ترکیه تشکیل و استقرار یگان‌های مدافع خلق در نزدیکی مرز خود را قابل قبول ندانسته است

در واکنش به این سخنان، آقای چاووش اوغلو گفته است که "در ملاقات با وزیران خارجه و دفاع آمریکا، ما ناخرسندی خود را به اطلاع آنان رساندیم اما بیانیه‌های ایالات متحده ما را به طور کامل قانع نکرده است." وی افزود: "بی اعتمادی ما نسبت به ایالات متحده برجاست و ما باید شاهد اقدامات ملموسی از سوی آمریکاییان باشیم."

وزیر خارجه ترکیه هشدار قبلی رئیس جمهوری کشورش را تکرار کرد که در صورت استقرار یگان‌های مدافع خلق در نزدیکی مرز این کشور، با آنها برخورد نظامی خواهد شد.

در جریان جنگ سوریه، ترکیه و ایالات متحده در غالب موارد سیاستی همسو را دنبال کرده و حامی شورشیان مخالف حکومت بشار اسد بوده‌اند. دو کشور همچنین در مقابله با گروه دولت اسلامی - داعش - همکاری کرده‌اند.

با اینهمه، تصمیم ایالات متحده به حمایت از نیروهای کرد در جنگ علیه داعش با ابراز ناخرسندی و خشم دولت ترکیه مواجه شده است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
دمشق می گوید آماده دفاع از حریم هوایی کشور است