ادامه عملیات ترکیه در شمال غرب سوریه؛ تصرف تعداد زیادی روستا

عملیات ترکیه علیه کردها در شمال غرب سوریه حق نشر عکس AFP

خبرگزاری رسمی ترکیه می‌گوید که ارتش این کشور تعداد زیادی روستا در شمال غربی سوریه را به تصرف خود درآورده است. همزمان اعلام شده است که شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است درجلسه‌ای اضطراری دراینباره امروز تشکیل جلسه دهد.

به گفته این خبرگزاری نیروهای ارتش ترکیه در این حملات با مقاومتی روبرو نشده‌اند. این درحالیست که نیروهای کرد "یگان‌های مدافع خلق" گفته‌اند که آنها پیشروی ارتش ترکیه را در چند نبرد سنگین کند کرده‌اند.

ارتش ترکیه روز گذشته (۲۱ ژانویه/۱ بهمن) با عبور از مرز سوریه وارد منطقه تحت کنترل نیروهای کرد "یگان‌های مدافع خلق" در شمال سوریه شدند. پیش از این عملیات زمینی، نیروی هوایی ترکیه بیش از صد حمله هوایی در این منطقه انجام داده بود.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، ساعاتی بعد از آغاز عملیات زمینی ابراز امیدواری کرد که عملیات ترکیه در خاک سوریه در مدت زمان کوتاهی پایان یابد. پیشتر نیز نخست‌وزیر ترکیه هدف از این عملیات را ایجاد منطقه امنی به عمق سی کیلومتر در خاک ترکیه اعلام کرد.

ترکیه "یگان‌های مدافع خلق" را گروهی تروریستی دانسته و گفته است به آن اجازه حضور در نزدیکی مرز خود را نمی‌دهد. مقامات ترکیه بارها تاکید کرده‌اند که نیروهای این گروه با نیروهای پ‌ک‌ک که ترکیه آن را گروهی تروریستی می‌داند، متحد هستند.

حق نشر عکس AFP

واکنشها

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، از حمله نیروهای ترکیه به منطقه عفرین در شمال کشورش به شدت انتقاد کرده و آن را ادامه سیاست‌های ترکیه در "حمایت از تروریسم" توصیف کرده بود.

آمریکا نیز در واکنش به این اقدام ترکیه که از اعضای ناتو است از این کشور خواسته است تا مدت و حوزه حمله علیه کردها را محدود کند. نیروهای کردی که ترکیه علیه آنها در این منطقه عملیات انجام می‌دهد از متحدین آمریکا در منطقه و در مقابله با نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) بوده‌اند.

وزارت امور خارجه ایران در نخستین واکنش به عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه ابراز امیدواری کرد که "این عملیات فورا پایان یافته و از تعمیق و گسترش بحران در مناطق مرزی ترکیه و سوریه جلوگیری به عمل آید". وزارت امور خارجه ایران در نخستین واکنش به عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه روز گذشته ابراز امیدواری کرد که "این عملیات فورا پایان یافته و از تعمیق و گسترش بحران در مناطق مرزی ترکیه و سوریه جلوگیری به عمل آید".

هم‌زمان وزیر خارجه فرانسه خواهان خویشتنداری ترکیه شده و گفته است که برای بررسی موضوع درخواست تشکیل جلسه اضطرارای شورای امنیت را خواهد کرد. این جلسه قرار است امروز (دوشنبه ۲ بهمن) برگزار شود.

وزارت خارجه روسیه نیز از این عملیات اظهار نگرانی کرده و خواستار خویشتنداری طرف‌های درگیر شده است.

موضوعات مرتبط