سنای آمریکا برای رفع بن بست بودجه به توافق رسید

US Capitol حق نشر عکس Getty Images

جمهوری خواهان و دمکرات ها در سنای آمریکا بر سر یک طرح موقتی برای تامین بودجه دولت فدرال به توافق رسیده اند که به سه روز تعطیلی بخشی از دولت آمریکا پایان خواهد داد.

این طرح موقتی روز دوشنبه در مجلس سنا و ساعاتی بعد در مجلس نمایندگان تصویب شد.

سناتور دمکرات چاک شومر گفت که انتظار دارد تعطیلی برخی وزارتخانه ها و سازمان ها ظرف چند ساعت پایان یابد.

رهبر دمکرات ها گفت: "ما امروز به بازگشایی دولت رای خواهیم داد تا مذاکره برای رسیدن به یک توافق کلی ادامه یابد."

او رئیس جمهور آمریکا را به خاطر ناتوانی برای رسیدن به توافقی فراجناحی سرزنش کرد: "رئیس جمهوری که مدعی بود معامله گر بزرگی است کنار نشسته است."

او گفت به مذاکرات در مورد هفتصد هزار و اندی مهاجری که در کودکی به آمریکا آمده اند اما مدرک اقامت ندارند امیدوار است. این افراد براساس قانونی به نام "داکا" که در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما وضع شده بود تحت حفاظت بودند اما دولت ترامپ قصد اخراج آنها را دارد.

میچ مکانل رهبر جمهوری خواهان سنا گفت که حزبش قصد دارد مصوبه ای را برای رسیدگی به "داکا، امنیت مرزی و مسائل مرتبط" بررسی کند.

او گفت: "ما باید حرکت کنیم و قدم اول و ضروری پایان تعطیلی دولت است."

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هم در بیانیه ای نوشت: "ما بر سر مهاجرت به یک توافق بلندمدت خواهیم رسید، البته فقط به شرطی که به نفع کشور ما باشد."

سنا روز دوشنبه با ۸۱ رای در مقابل ۸ رای طرح تامین موقتی بودجه را تصویب کرد. ساعاتی بعد مجلس نمایندگان هم این طرح را تصویب کرد و برای رئیس جمهور فرستاد.

حتی وقتی این طرح در کنگره تصویب شود این نهاد باید تا پیش از ضرب الاجل هشتم فوریه در مورد یک طرح بودجه دایمی به توافق برسد.

اعضای کنگره روز جمعه طرح موقتی تامین مخارج دولت را به رای گذاشتند که رای کافی نیاورد. آن طرح هم کل بودجه سال مالی جدید را تامین نمی کرد بلکه فقط نیازهای مالی دولت برای چند هفته دیگر را برطرف می کرد.

به این ترتیب شماری از وزارتخانه ها و سازمان های دولتی از ساعت نخست روز شنبه از کار بازایستادند.

دمکرات ها خواهان مذاکره رئیس جمهور در مورد مهاجرت بودند اما جمهوری خواهان آن شرط را نپذیرفتند.