دولت ترامپ تعرفه‌هایی در راستای سیاست 'آمریکا اول' اعمال کرد

Whirlpool washing machines حق نشر عکس Getty Images
Image caption ماشین لباسشویی ویرپول که با رقابت شدید محصولات کره جنوبی روبروست

دولت آمریکا تعرفه های جنجال آفرین تازه ای را بر واردات ماشین لباسشویی و صفحات خورشیدی اعمال کرده است.

این تصمیم در راستای سیاست تجاری "آمریکا اول" دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گرفته می شود که قصد حفاظت از تولیدکنندگان داخلی در برابر رقابت خارجی را دارد.

تولیدکنندگان صفحات خورشیدی در چین و سازندگان ماشین های لباسشویی در کره جنوبی بیش از همه تحت تاثیر این تعرفه ها قرار خواهند گرفت.

هر دو کشور از این تعرفه های گمرکی که آقای ترامپ از زمان رسیدن به قدرت خواستار آنها بوده انتقاد کرده اند.

این مهم ترین تصمیم تجاری آقای ترامپ از زمان تصمیم برای خروج از پیمان شراکت تجاری فرااقیانوسیه (تی پی پی) و مذاکره مجدد در مورد "نفتا" (پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی) است.

تعرفه هایی که بر صفحات خورشیدی اعمال می شود کمتر از چیزی است که تولیدکنندگان در آمریکا به آن امیدوار بودند اما تعرفه ماشین های لباسشویی و قطعات آن شدیدتر از حد انتظار بود و در بعضی موارد به ۵۰ درصد می رسد.

حق نشر عکس AFP

کره جنوبی این تعرفه ها را "بی رویه" و "قابل تاسف" خواند و گفت که به سازمان تجارت جهانی شکایت خواهد کرد. شرکت های سامسونگ و ال جی این کشور در بازار ماشین های لباسشویی با شرکت های آمریکایی مثل ویرپول رقابت می کنند.

در همین حال چین، بزرگترین سازنده صفحات خورشیدی جهان، گفت که تصمیم آمریکا بیش از پیش به محیط تجارت جهانی ضربه خواهد زد.

فعالان محیط زیست گفتند که گران تر شدن صفحات خورشیدی خطر عقب نگه داشتن بخش انرژی های تجدیدپذیر در آمریکا را به همراه دارد.

کمیسیون تجارت بین المللی آمریکا پیش از تصمیم آقای ترامپ نتیجه گیری کرد که تولیدکنندگان در آمریکا از واردات ارزان ضربه می خورند.

ویرپول که سال هاست خواستار حفاظت در برابر محصولات ارزان وارداتی از کره جنوبی و مکزیک است از این حرکت استقبال کرد.

جف فتینگ مدیر این شرکت گفت که این تصمیم به ایجاد مشاغل تازه در بخش تولید در اوهایو، کنتاکی، کارولینای جنوبی و تنسی منجر خواهد شد.