فرانسه چند شخص و شرکت مرتبط با برنامه تسلیحات شیمیایی سوریه را تحریم کرد

پوکه حق نشر عکس Getty Images
Image caption پوکه گلوله شیمیایی که روز دوشنبه به سوی حومه دمشق پرتاب شد - جلسه نمایندگان تعدادی از کشورهای جهان مجازات حکومت سوریه را بررسی می‌کند

فرانسه چند شخص حقیقی و حقوقی را به اتهام ارتباط با برنامه تسلیحات شیمیایی فرانسه هدف تحریم قرار داده است.

روز سه‌شنبه، ٣ بهمن (٢٣ ژانویه)، روزنامه رسمی دولت فرانسه گزارش کرد که دولت این کشور ٢٥ شخصیت حقیقی و حقوقی را به خاطر کمک به برنامه تسلیحات شیمیایی سوریه تحریم کرده و محدودیت‌هایی را علیه آنها به اجرا گذاشته است.

این تصمیم در آستانه جلسه‌ای با حضور مقامات و دیپلمات‌های شماری از کشورهای جهان به منظور افزایش فشار بین‌المللی جهت مجازات عاملان حملات شیمیایی در سوریه اعلام شده است.

اعلامیه منتشر شده در روزنامه رسمی دولت فرانسه حاوی اسامی و نشانی تعدادی بازرگان و شرکت است که دفاتر اصلی اکثر آنها در بیروت، دمشق و پاریس قرار دارد. همچنین یک بازرگان چینی فعال در شهر گوانگدونگ مشمول تحریم شده است. اکثر اشخاص حقیقی تحریم شده شهروندان سوریه، لبنان یا کانادا هستند.

تحریم‌شدگان در زمینه‌های الکترونیک، صنایع فلزی، تدارکات و ترابری فعالیت دارند.

+ سازمان ملل: حمله با گاز سارین به خان شیخون کار نیروهای اسد بود

+ فرانسه: نیروهای حامی اسد در خان شیخون از گاز سارین استفاده کرده‌اند

+ حمله موشکی آمریکا '۲۰ درصد جنگنده های سوریه را از دور خارج کرد'

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پرتاب موشک از ناو آمریکایی به سوی اهداف نظامی در سوریه به تلافی استفاده از اسلحه شیمیایی علیه غیرنظامیان

نام هیچیک از مقامات دولتی سوریه در این فهرست دیده نمی‌شود. یکی از دستیاران وزیر خارجه فرانسه گفته است که "ما اطلاعات کافی در اختیار نداریم تا بتوانیم به استناد آن، در سطوح دولتی سوریه هم اقدام کنیم."

به گزارش خبرگزاری فرانسه، قرار است تا ساعاتی دیگر مقامات و دیپلمات‌های ٢٩ کشور جهان از جمله رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، در نشستی در پاریس راه‌های تشدید تحریم و و افزایش فشار برای پیگیرد قانونی مرتکبین حملات شیمیایی در سوریه را مورد بررسی قرار دهند.

روز گذشته برخی منابع خبری گزارش کردند که در حمله شیمیایی به یک منطقه تحت تسلط شورشیان در نزدیکی دمشق، پایتخت سوریه، ٢١ نفر از جمله تعدادی کودک دچار مشکلات تنفسی شدند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption به گفته شورشیان مخالف دولت سوریه، روز گذشته یک منطقه تحت تسلط آنان شورشیان در حومه دمشق هدف حمله شیمیایی قرار گرفت

در ماه ژوئن سال جاری، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه گفت که استفاده از اسلحه شیمیایی در سوریه "خط قرمز" تلقی می‌شود و هشدار داد که فرانسه به چنین اقدامی واکنش نشان خواهد داد. اظهارات آقای مکرون یادآور هشدار باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا در مورد "خط قرمز" آن کشور در زمینه استفاده از اسلحه شیمیایی در سوریه است.

در ماه اوت سال ٢٠١٣، حدود یکصد نفر در حمله شیمیایی در سوریه کشته شدند اما توافق دولت سوریه با خلع سلاح شیمیایی مانع از اقدام عملی ایالات متحده شد. با اینهمه، دولت سوریه متهم است که از آن پس نیز بارها از اسلحه شیمیایی استفاده کرده و باعث مرگ صدها غیرنظامی شده است.

در ماه آوریل سال گذشته و پس از گزارش یک حمله شیمیایی دیگر، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، دستور حمله موشکی به پایگاه‌های نظامی سوریه را صادر کرد.

به گفته مقامات فرانسوی، بین سال‌های ٢٠١٢ تا ٢٠١٧، دست کم ١٣٠ مورد حمله شیمیایی در سوریه وقوع یافته است. اکثر این حملات توسط دولت سوریه صورت گرفته هر چند گروه دولت اسلامی - داعش - نیز در مواردی دست به حملات شیمیایی زده است.

تاکنون مخالفت روسیه و چین مانع از تصویب قطعنامه شورای امنیت برای مجازات دولت سوریه شده است.

موضوعات مرتبط