پرونده ترامپ- روسیه: بازرس ویژه می‌خواهد 'با ترامپ مصاحبه کند'

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جف سشنز، دادستان کل هم برای پاسخ به بازرس ویژه مصاحبه شده است

روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست می‌گوید رابرت مولر، بازرس ویژه تحقیقات درباره رابطه اعضای ستاد دونالد ترامپ با روسیه، قصد مصاحبه با رئیس‌جمهور را دارد.

امروز همچنین گزارش شد که آقای مولر و بازرسانش هفته گذشته با جف سشنز، دادستان کل مصاحبه کرده‌اند و سال گذشته هم با جیمز کومی، رئیس برکنار شده اف‌بی‌آی مصاحبه کرده بودند.

تمایل بازرس ویژه برای مصاحبه با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری، در دو هفته اخیر بارها گزارش شده بود و این که وکلای آقای ترامپ مشغول مذاکره با تیم آقای مولر هستند تا در مورد چگونگی چنین مصاحبه‌ای به توافق برسند.

اقای ترامپ هم در واکنش به این گزارش‌ها گفته بود که آمادگی کامل برای همکاری با بازرس ویژه را دارد.

با این حال، امروز، سه‌شنبه (۲۳ ژانویه - سوم بهمن) این خبر در کنار گزارش‌های مربوط به مصاحبه‌های رابرت مولر با جف سشنز، دادستان کل و جیمز کومی، رئیس سابق اف‌بی‌آی، ابعاد تازه‌ای گرفت.

شبکه خبری سی‌ان‌ان می‌گوید دریافته که موضوع مورد علاقه رابرت مولر برای مصاحبه با دونالد ترامپ، مایکل فلین، مشاور امنیت ملی سابق کاخ‌سفید است.

پس از علنی شدن خبر مصاحبه جف سشنز، دادستان کل آمریکا با رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده ترامپ- روسیه، عصر سه‌شنبه گزارش شد که جیمز کومی، رئیس سابق اف‌بی‌آی هم سال گذشته برای پاسخ دادن درباره یادداشت‌هایش از دیدار با دونالد ترامپ و تحقیقات ترامپ-روسیه، با بازرس ویژه دیدار کرده بوده است.

جیمز کومی ماه مه سال گذشته با دستور دونالد ترامپ از ریاست اف‌بی‌آی برکنار شد. اخراج او موجی از شگفتی در واشنگتن ایجاد کرد و باعث شد چند کمیته مستقل در کنگره آمریکا برای یافتن دلیل اصلی اخراج او تحقیق کنند.

در آن ایام، علت اصلی اخراج جیمز کومی، عملکرد ضعیف او در پرونده هک ایمیل‌های هیلاری کلینتون، وزیر خارجه سابق آمریکا، ذکر شد اما چند روز بعد، دونالد ترامپ از تحقیقات روسیه به عنوان علت دیگری در اخراج آقای کومی نام برد.

اظهار نظری که خیلی زود این پرسش را به وجود آورد که آیا رئیس جمهور آمریکا با اخراج رئیس اف‌بی‌آی، آن هم در هنگامی که جیمز کومی، ریاست بر تحقیقات ترامپ-روسیه را بر عهده داشت، در روند تحقیقات قضایی اختلال به وجود آورده و بدین ترتیب قانون‌شکنی کرده است.

سوالی که خیلی زود به انتساب رابرت مولر به عنوان بازرس ویژه این پرونده انجامید و تحقیقات در این باره به او سپرده شد.

حق نشر عکس GETTY IMAGES
Image caption دونالد ترامپ بهار پارسال گفته بود تصور می‎‌کرده اخراج کومی (راست) با استقبال فراجناحی مواجه شود زیرا رئیس سابق پلیس فدرال در بین دموکرات‌ها منتقدان زیادی داشت

حالا روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز می‌گوید بازرس مولر و تیم بازرسان او با جیمز کومی هم مصاحبه کرده‌اند.

به گزارش این روزنامه، محور مصاحبه با جیمز کومی یادداشت‌های او درباره دیدارهایش با دونالد ترامپ بوده است.

جیمز کومی سال گذشته و مدتی پس از اخراجش از اف‌بی‌آی به کنگره رفت و در برابر سناتورهای آمریکایی از این یادداشت‌ها سخن گفت.

او به درخواست آقای ترامپ برای صرف‌نظر کردن از تحقیقات درباره رابطه ژنرال فلین با مقام‌های روسیه اشاره کرد و به سناتورها گفت چه طور او در یادداشت‌هایش احساس کرده رئیس‌جمهور به نوعی به او دستور داده که راهی برای چشم‌پوشی از تحقیقات درباره ژنرال فلین پیدا کند.

مایکل فلین، مشاور سابق امنیت ملی آقای ترامپ، از عالی‌ترین مقام‌های ستاد انتخاباتی آقای ترامپ بود و دیدار او با سفیر سابق روسیه در واشنگتن یکی از جنجالی‌ترین ابعاد آغازین پرونده ترامپ-روسیه بود.

علت بازداشت آقای فلین از کاخ‌سفید، آن هم تنها ۲۱ روز پس از انتصابش به عنوان مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، دروغ‌گویی او به مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور، در ارتباط با دیدارش با سفیر روسیه بود.

بیشتر بخوانید

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اندرو مک‌کب، در فاصله میان اخراج جیمز کومی و انتساب کربستوفر ری، ریاست موقت اف‌بی‌آی را برعهده داشت

در پی فشار برای برکناری معاونش، رئیس اف‌بی‌آی 'تهدید به استعفا کرد'

در همین حال، روز سه‌شنبه (۲۳ ژانویه - سوم بهمن) سایت خبری- تحلیلی اکسیوس آمریکا گزارش کرد که کریستوفر رِی، رئیس جدید اف‌بی‌آی، در پی افزایش فشارها برای برکناری معاونش، تهدید به استعفا کرده است.

کریستوفر ری، که دونالد ترامپ او را جایگزین جیمز کومی کرده است در جلسه پرسش و پاسخ پیش از کسب رای اعتماد در کنگره آمریکا گفته بود در برابر درخواست و دستورهای فراقانونی مقاومت خواهد کرد.

به گزارش این رسانه آمریکایی، آقای ری پس از آن که فشارها برای کنار گذاشتن معاونش اندرو مک‌کب افزایش یافته و جف سشنز، دادستان کل از او خواسته که معاونش را اخراج کند، تهدید به استعفا کرده است.

آن طور که شبکه خبری سی‌ان‌ان می‌گوید کریستوفر ری در پاسخ به درخواست جف سشنز برای اخراج معاونش گفت اگر دادستان کل چنین می‌خواهد باید ابتدا خود او را اخراج کند.

دونالد ترامپ پیش‌تر اندرو مک‌کب را به جانب‌داری سیاسی و حمایت از دموکرات‌ها متهم کرده بود.

آقای مک‌کب در فاصله میان اخراج جیمز کومی و جانشینی کریستوفر ری، ریاست موقت اف‌بی‌آی را بر عهده داشت.

آقای ترامپ اندرو مک‌کب را به کم کاری و ضعف در مدیریت پرونده ایمیل‌های هیلاری کلینتون متهم می‌کند و می‌گوید همسر آقای مک‌کب برای حضور در انتخابات ایالتی از حزب دموکرات کمک مالی دریافت کرده است.

با وجود این، تحقیقات داخلی اف‌بی‌آی در اواخر ماه گذشته اعلام کرد که اندرو مک‌کب بی‌طرفی که از مدیران اف‌بی‌آی انتظار می‌رود را نادیده نگرفته است و اتهامی متوجه صداقت و درستی او نیست.