دادگاه تجدیدنظر هم رئیس جمهور سابق برزیل را مجرم شناخت

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دا سیلوا و روسف در همایش هوادران حزب کارگران - دا سیلوا گفته است نامزد انتخابات دوره بعد خواهد بود

دادگاه تجدیدنظر در برزیل با رد درخواست لولا داسیلوا، رئیس‌جمهور سابق این کشور، حکم دادگاه بدوی مبنی بر فساد انفعالی و پولشویی آقای لولا را تایید کرده است.

اگرچه آقای لولا اکنون می‌تواند با درخواست فرجام یک بار دیگر در دادگاهی بالاتر درخواست تجدیدنظر کند اما با حکم دادگاه تجدیدنظر فعلا همچنان گناهکار شناخته می‌شود و نمی‌تواند به عنوان نامزد در انتخابات آتی ریاست‌جمهوری کشورش ثبت نام کند.

به همین علت هم آقای لولا گفته از دیوان عالی بزریل درخواست کرده تا با مداخله در این موضوع و با توجه به ادامه روند قضایی رسیدگی به این پرونده، برای او استثناء قایل شود و اجازه دهد در صورت قبول در خواست فرجام او در دادگاه بالاتر، فعلا بتواند برای نامزدی در انتخابات ثبت نام کند.

مهلت ثبت نام برای کاندیداهای ریاست جمهوری اواسط ماه اوت آینده تعیین شده است.

لولا دا سیلوا از سال ٢٠٠١ تا ٢٠١٠ دو دوره رئیس‌جمهور برزیل بود. در زمان ریاست‌جمهوری، از او به عنوان یکی محبوب‌ترین روسای جمهوری برزیل نام برده می‌شد.

روز گذشته چند هزار تن از اعضای و هوادران حزب کارگران برزیل در اجتماعی در شهر پورتو آلگره، محل برگزاری دادگاه شرکت کردند و طرف‌داری خود را از آقای لولا اعلام داشتند.

رئیس جمهوری سابق برزیل در جمع تظاهرکنندگان گفت که بدون توجه به رای دادگاه در نظر دارد نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود که در ماه اکتبر برگزار خواهد شد. وی گفته است که "تنها چیزی که مرا از حضور در تظاهرات خیابانی و فعالیت سیاسی باز می‌دارد، مرگ است."

همزمان، گروهی از مخالفان رئیس جمهوری سابق نیز در اجتماعی در همین شهر خواستار مجازات او به جرم سوء استفاده از قدرت و فساد مالی شدند.

+ رئیس جمهوری پیشین برزیل اتهامات علیه خود را 'نمایشی' خواند

+ دارایی های رئیس جمهور سابق برزیل بلوکه می‌شود

حق نشر عکس Getty Images
Image caption طرفداران دا سیلوا اتهامات علیه او را دارای انگیزه سیاسی می‌دانند

از ساعات اولیه روز چهارشنبه، نیروهای پلیس به منظور جلوگیری از درگیری بین دو طرف در این شهر مستقر شده‌اند.

لوئیز لولا دا سیلوا، که ۷۱ سال دارد، به عنوان رهبر حزب چپگرای "کارگران" از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ رئیس جمهوری برزیل بود و پس از پایان دومین دوره، دیلما روسف، از سیاستمداران نزدیک به او با کسب اکثریت قابل توجه آرا به ریاست جمهوری رسید. در آن زمان از آقای دا سیلو به عنوان یکی از محبوب‌ترین رئیسان جمهوری برزیل نام برده می‌شد.

دو سال پیش، پارلمان برزیل خانم روسف را متهم کرد که در جریان مبارزات انتخاباتی دومین دوره ریاست جمهوری، با استفاده از منابع شرکت‌های دولتی در صدد پنهان کردن کسری بودجه دولت برآمده بود که با قوانین برزیل مغایرت داشت. همزمان، شماری از مقامات دولتی به اتهام فساد مالی و دریافت رشوه از شرکت نفتی پتروباس تحت پیگرد قرار گرفتند که اکثرا آنان به حزب کارگران وابسته بودند. اگرچه خانم روسف شخصا به فساد مالی متهم نبود، اما برای مدتی ریاست این شرکت را برعهده داشت.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مخالفان رئیس جمهوری پیشین خواستار اجرای حکم دادگاه شده‌اند

در همان زمان اتهاماتی علیه لولا دا سیلوا مطرح شد اما خانم روسف با انتصاب او به سمت رئیس دفتر ریاست جمهوری، عملا پیگیری این اتهامات در محاکم عادی را ناممکن کرد. این اقدام نه تنها باعث تشدید مخالفت با ادامه زمامداری خانم روسف شد بلکه اتهامات علیه آقای دا سیلوا را نیز به شکلی گسترده مطرح کرد.

در ماه سپتامبر همان سال، سنای برزیل به برکناری خانم روسف رای داد و معاون رئیس جمهوری تا پایان دوره جاری در اول سال ۲۰۱۹ میلادی مسئولیت‌های او را برعهده گرفته است. لولا دا سیلوا در نظر دارد برای بازگشت به قدرت وارد مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۱۸ شود.

آقای دا سیلوا در دوره ریاست جمهوری خود می‌کوشید به عنوان رهبر یک کشور در حال توسعه اما برخوردار از دموکراسی نقش رابط را بین کشورهای غربی و کشورهای توسعه نیافته و غیردموکراتیک ایفا کند. وی روابط نزدیکی با جمهوری اسلامی داشت و از جمله در سال ۲۰۱۰، همراه با نخست وزیر وقت ترکیه به تهران سفر کرد و طرحی را برای حل بحران هسته‌ای ایران ارائه داد. این طرح به دلیل عدم برخورداری از حمایت در داخل و خارج ایران به نتیجه نرسید.

حق نشر عکس dolat.ir
Image caption دا سیلوا (دوم از چپ) در کنار رئیس جمهوری وقت ایران و نخست وزیر وقت ترکیه - دا سیلوا می‌کوشید نقش رابط بین کشورهای توسعه نیافته و کشورها پیشرفته را ایفا کند