تحریم‌های تازه آمریکا علیه کره شمالی

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آمریکا اخیرا تلاش تازه‌ای را برای افزایش فشارهای اقتصادی بر کره شمالی آغاز کرده است

دولت آمریکا تعداد دیگری از مقامات و شرکت‎های کره شمالی را در ارتباط با برنامه هسته‌ای این کشور تحریم کرده است.

وزارت دارایی آمریکا روز چهارشنبه (۲۴ ژانویه) "وزارت صنایع نفت خام" کره شمالی را تحریم کرد؛ همچنین ۱۶ مقام کره شمالی که در روسیه، چین و منطقه جدایی طلب آبخاز گرجستان فعالند، در کنار شش کشتی باربری کره‌شمالی و دو شرکت چینی تحریم شدند.

استیون منوچین، وزیر دارایی آمریکا، طی بیانیه‌ای اعلام کرده است: "وزارت دارایی اشخاص و نهادهایی که حکومت کیم (جونگ اون) و برنامه‌های تسلیحاتی‌اش را تامین مالی می‌کنند، از جمله کسانی که در نقشه‌های دور زدن تحریم‌های کره شمالی دست دارند را به طور سیستماتیک هدف قرار می دهد."

در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، تنش بین آمریکا و کره‌شمالی بالا گرفته به طوری که رهبران دو کشور یکدیگر را به جنگ اتمی تهدید کرده‌اند. دولت ترامپ که اخیرا تلاش تازه‌ای را برای افزایش فشارهای اقتصادی بر کره شمالی آغاز کرده، می‌گوید روسیه در مواردی تحریم‌های اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه پیونگ یانگ را نقض کرده و به این کشور نفت فروخته است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در اواخر ماه دسامبر ۲۰۱۷ در واکنش به آزمایش موشکی ماه گذشته کره شمالی، عمده صادرات فرآورده‌های نفتی به این کشور را ممنوع اعلام کرد. به موجب آن قطعنامه، کره شمالی هر سال فقط اجازه دارد حدود چهار میلیون بشکه نفت خام و حداکثر ۵۰۰ هزار بشکه فرآورده نفتی مانند بنزین و گازوئل وارد کند.

بنا بر قطعنامه جدید، کارگران کره شمالی در کشورهای دیگر باید در ظرف ۲۴ماه به کشورشان بازگردند - اقدامی که می‌تو‌اند به یکی از منابع درآمد ارزی دولت کره شمالی ضربه وارد کند.

مقامات کره شمالی آن تحریم‌ها را به منزله اعلام جنگ و نقض آشکار حاکمیت ملی خود خوانده بودند.