سوریه ادامه حضور نیروهای آمریکایی در این کشور را محکوم کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای آمریکایی به نیروهای یگان‌های مدافع خلق مشورت می‌دهند

سوریه سیاست جدید آمریکا در مورد این کشور را به شدت محکوم کرده است. آمریکا اخیرا گفته که همچنان در سوریه حضور نظامی خواهد داشت.

فیصل مقداد، معاون وزیر خارجه سوریه این سیاست آمریکا را که هفته گذشته توسط رکس تیلرسون ، وزیر خارجه این کشور اعلام شد، اشتباهی ویرانگر توصیف کرد.

آقای تیلرسون گفته بود که نیروهای آمریکایی پس از نابودی داعش در سوریه خواهند ماند تا مانع گسترش قدرت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه و متحد آن ایران شوند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption شهر رقه

به گفته آقای مقداد طرح آمریکا مبنی بر باقی ماندن نیروهای زمینی این کشور برای مقابله با بقایای گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) اقدامی خصمانه است.

معاون وزیر خارجه سوریه همچنین گفته که این اقدام آمریکا صد در صد با وعده‌های انتخاباتی دونالد ترامپ در تضاد است.

در حال حاضر حدود ۲۰۰۰ نیروی آمریکایی در سوریه هستند.

در همین حال قرار است دور تازه مذاکرات صلح سوریه امروز در وین، پایتخت اتریش برگزارشود.

استفان دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه گفته این مذاکرات دو روزه در شرایطی بسیار بحرانی صورت می‌گیرد. اما او نسبت به نتیجه این مذاکرات ابراز خوشبینی کرد.

در این نشست نمایندگانی از دولت سوریه و گروه‌های مخالف حضور دارند.

آقای دی میستورا همچنین گفته که تمرکز اصلی در این دوراز مذاکرات بر شکل قانون اساسی جدید سوریه خواهد بود.

مذاکرات قبلی صلح سوریه تاکنون با پیشرفت‌های اندکی همراه بوده است. تاکنون نمایندگان دولت و مخالفان رو در رو با هم مذاکره نکرده‌اند.

مذاکرات وین در حالی برگزار می‌شود که قرار است در چند روز آینده روسیه که از حامیان دولت بشار اسد است، نشستی را در سوچی درباره آینده سوریه برگزار کند.