استیون میلر چقدر بر دونالد ترامپ نفوذ دارد؟

حق نشر عکس BRENDAN SMIALOWSKI

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با افرادی در داخل و خارج کاخ سفید مشورت می‌کند. اما برجسته‌ترین و شاید پرنفوذترین آن‌ها، استیون میلر باشد.

در جریان تعطیلی دولت فدرال آمریکا، یکی از مسائلی که مانع از دستیابی به توافقی بین نمایندگان دموکرات و جمهوریخواه شده بود، نحوه عملکرد کنگره درباره مهاجرانی بود که در دوران کودکی، غیرقانونی به همراه والدین‌شان به آمریکا رفته بودند.

لیندزی گراهام، سناتور جمهوریخواه معتقد است که استیون میلر، از مشاوران ارشد دونالد ترامپ، نمی‌خواهد که رئیس جمهور در این مورد میدان را خالی کند.

به گفته آقای گراهام "مادامی که استیون میلر مسئولیت مذاکرات در مورد مهاجران را برعهده دارد، ما به هیچ جا نمی‌رسیم."

اما بعدا سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید گفت که آقای میلر از موضع رئیس جمهور حمایت می‌کند نه موضع خودش.

اما اسیتون میلر تا چه حد بر آقای ترامپ نفوذ دارد؟

او و سایر مشاوران روی پیش‌نویس سخنرانی‌های رئیس جمهور کار می‌کنند. چیزی که پیش از این هم معمول بوده است.

متیو دالیک، نویسنده کتابی درباره رونالد ریگان، از روسای جمهور سابق آمریکا معتقد است که تا کنون تمامی روسای جمهور پیشین قبل از انتخاب شدن به کارهای اداری و یا نظامی مشغول بودند. اما ترامپ که یک تاجر است، درک آنها را از سیاست ندارد.

بنابراین ترامپ برای کمک به استیون میلر روی می‌آورد.

به گفته جی برگمن، از دانشگاه کنکتیکت این سیاستمدار۳۲ ساله ایده‌های رئیس جمهور را به سخنرانی‌های سیاسی تبدیل می‌کند.

استیون میلر همچنین با مخاطبانش آشنایی دارد.

مت مک‌کویاک، از مشاوران جمهوریخواه براین عقیده است که "میلر، نقطه نظرات ترامپ را از نظر لفظی و سیاسی درک می‌کند و این همان چیزی است که او را برای گروهی موثر و برای گروهی دیگر خطرناک می‌کند."

در این جا به چهار شیوه‌ای اشاره شده که میلر به کمک آن‌ها بر دونالد ترامپ تاثیر می‌گذارد.

حق نشر عکس Getty Images

قهرمان کردن رهبر

ترامپ با لحن مبهم و اشاره به "کشتار آمریکایی‌ها" در جریان سخنرانی‌اش در مراسم سوگند ریاست جمهوری مردم را شگفت زده کرد. این سخنرانی را استیو بنن، استراتژیست ارشد سابق آقای ترامپ ، میلر و دیگران نوشته بودند.

برای برخی از افرادی که به این سخنرانی گوش کردند، در واقع ترامپ حقیقت را درباره کشوری بیان می‌کرد که راهش را گم کرده. اما منتقدان او با دید متفاوتی این سخنرانی را دیدند.

روث بن قیات، از دانشگاه نیویورک و نویسنده کتابی درباره موسولینی معتقد است که دیدگاه آخرالزمانی ویژه رهبران اقتدارگرا است.

ایده اولیه این است که جامعه فاسد و تخریب شده و نیازمند تغییر و تطهیر است.

با رفتن استیو بنن، حال استیون میلر به عنوان افراط گرای باقیمانده در مسائل مهاجرت و ملی‌گرایی ازجایگاه قدرتمندتری در کاخ سفید برخوردار است. او با قهرمان کردن رئیس جمهور، جایگاهش را محکم کرده است.

استیون میلر سال گذشته در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت که تصمیمات رئیس جمهوری "مورد سوال قرار نخواهد گرفت" . او همچنین دونالد ترامپ را به عنوان "برجسته ترین سیاستمدار زمان" توصیف کرد.

به عقیده روث بن قیات، استیون میلر در صدد تقویت تصویر رئیس جمهور است.

مرزهای امن

میلر در سخنرانی دونالد ترامپ در راهپیمایی فلوریدا در ماه دسامبردر چند خط به کشته شدن کاترین استینل به دست یک مهاجر مکزیکی که ورودش به آمریکا ثبت نشده، اشاره کرد.

یکی از مقامات رسمی دولت آمریکا توضیح داد که میلر با گنجاندن این موضوع در این سخنرانی تلاش کرد تا ببیند عکس العمل‌ها در مقابل چنین سخنانی در جمعی که از رئیس جمهور حمایت می‌کنند، چه خواهد بود.

آقای ترامپ در این سخنرانی به ادعای وکیل این مهاجر مکزیکی در جریان این پرونده در سال ۲۰۱۵ اشاره کرد. به گفته این وکیل، تیراندازی یک تصادف بود و موکلش نمی دانسته که این یک سلاح است.

رئیس جمهور آمریکا همچنین در این سخنرانی گفت که آمریکا با باندهای مواد مخدر و سلاح روبرو است که " مواد مخدر و سلاح وارد این کشور می‌کنند".

پس از آن ترامپ گفت که "ما روند ساخت دیوار مرزی را آغاز کرده‌ایم". این سخنان مورد استقبال جمعیت حاضر قرار گرفت.

پس از آن استیون میلر با همکارانش درباره این سخنرانی صحبت کرد. یکی از همکارانش گفت که او از واکنش جمعیت خوشحال بود.

آقای میلر نوعی زبان برای رئیس جمهور به وجود آورده. این زبان قبل از آن که در یک سخنرانی عمومی به کار رود، در گردهمایی محلی و در جمع حامیان رئیس جمهور استفاده می‌شود تا واکنش‌ها نسبت به آن سنجیده شود.

در این مورد، استیون میلر رئیس جمهور را تشویق کرد تا درخواستش را برای ساخت دیوار بار دیگر عنوان کند. اقدامی که در میان حامیان آقای ترامپ از محبوبیت برخوردار است.

حمله به رسانه‌ها

آقای میلر با تشدید انتقادهای دونالد ترامپ از مطبوعات از او حمایت می‌کند.

در ماه جاری، استیون میلر با حضور در شبکه خبری سی ان ان در گفتگویی تند با جیک تپراین شبکه خبری را به انتشار اخبار دروغ متهم کرد.

آقای میلر از پاسخ دادن به سوالات مجری سی ان ان خودداری کرد. مجری هم در واکنش گفت به این دلیل به سوال های او (مجری) جواب نمی دهد که "در این لحظه، فقط یک بیننده برایت مهم است"

این گفتگو با عصبانیت پایان یافت. اندکی بعد، دونالد ترامپ در توییتی گفت: "تپر در مصاحبه نابود شد."

استیون میلر به انتقادات آقای ترامپ از مطبوعات دامن زده و او را به اعمال رفتار هر چه خشونت آمیزتر نسبت به رسانه‌ها تشویق می‌کند.

ترویج ایده اول آمریکا

استیون میلر با حذف مواردی در سخنرانی دونالد ترامپ درباره ناتو به او در شکل گیری سیاستش در مورد اروپا کمک کرد. سایر مشاوران کاخ سفید با نظر آقای میلر موافق نبودند.

به گفته افراد نزدیک به آقای میلر، او با حذف مواردی در سخنرانی دونالد ترامپ، متعهد بودن به ماده ۵ پیمان ناتو را نشان داد. این ماده بر ضرورت کمک به کشوری که با حمله نظامی روبروشود، تاکید می کند.

ماده ۵، بخش اساسی پیمان دفاعی تقریبا ۷۰ ساله ناتو را تشکیل می‌دهد.

ترامپ در سخنرانی‌اش به این ماده اشاره کرد، اما جمله‌ای که حاکی از تایید آن باشد، نگفت. مسئله ای که برخی از مشاورانش تمایل داشتند که به آن اشاره شود.

پس از این سخنرانی، خبرنگاران در مقر ناتو در بروکسل این سوال را از مقامات کاخ سفید پرسیدند که آیا تعهد آمریکا در این مورد دچار تغییر شده، اسیتون میلر با حالتی که نشان دهنده نارضایتی او از مطرح شدن این سوالات بود به خبرنگاران نگاه کرد.

استیون میلر با حذف بخش‌هایی از سخنرانی دونالد ترامپ، کمک کرد تا تردید رئیس جمهور در مورد ناتو نشان داده شود.

ظهور استیون میلر

در سانتا‌مونیکای کالیفرنیا بزرگ شد. والدینش دموکرات بودند.

در دبیرستان دیدگاه‌های راستگرایانه از خود نشان داد. به سلاح علاقمند بود. نگارش یک ستون با عقاید محافظه‌کارانه را در دانشگاه دوک در کارولینای شمالی برعهده داشت.

برای جف سشنز که بعدا سناتور شد، کار می‌کرد. با استیو بنن که بعدا ریاست برایتبارت نیوز، وبسایت خبری محافظه کار را برعهده داشت، دوست بود.

در ژانویه ۲۰۱۶ به ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ پیوست، با او به نقاط مختلف سفر کرد و در اجتماعات انتخاباتی آقای ترامپ حضور داشت.