پرونده ترامپ-روسیه: رئیس‌جمهور آمریکا 'می‌خواسته بازرس ویژه پرونده را اخراج کند'

حق نشر عکس Getty Images
Image caption رئیس‌جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ - بازرس ویژه پرونده، رابرت مولر

در ادامه تحقیقات ویژه اف‌بی‌آی درباره این‌که آیا ارتباطی بین ستاد انتخاباتی ترامپ با روسیه بوده و همین‌طور احتمال این‌که خود دونالد ترامپ مرتکب 'کارشکنی در مسیر عدالت' شده، رسانه‌های آمریکایی گزارش می‌دهند که دونالد ترامپ دستور داده بوده بازرس ویژه این پرونده را اخراج کند ولی با مخالفت شدید مشاور حقوقی کاخ سفید، منصرف شده است.

اگر رئیس‌جمهوری آمریکا تلاش کرده باشد بازرس پرونده را کنار بزند، این می‌تواند سایه اتهام سنگین "کارشکنی در مسیر عدالت" را پررنگ‌تر کند.

دو روزنامه عمده آمریکا، نیویورک‌تایمز و واشنگتن‌پست، درباره چنین تصمیمی گزارش داده‌اند.

آنها نوشته‌اند در ماه ژوئن، اوایل تابستان، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، به دونالد مک‌گان، مشاور حقوقی کاخ سفید، گفته است از وزارت دادگستری بخواهد رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده را اخراج کنند.

اما مشاور حقوقی کاخ سفید گفته است ترجیح می‌دهد استعفا دهد ولی چنین کاری نکند.

ظاهرا این‌جا بوده که آقای ترامپ از تصمیمش برای اخراج بازرس مولر منصرف شده است.

طبق گزارش‌ها دونالد مک‌گان، مشاور حقوقی کاخ سفید به مقام‌های ارشد کاخ سفید گفته بوده که اخراج بازرس مولر تاثیری فاجعه‌بار بر ریاست‌جمهوری آقای ترامپ خواهد داشت. آقای مک‌گان، از وکلای قدیمی جمهوری‌خواه، وکیل ارشد ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ بود و نیویورک‌تایمز نوشته است که او تقریبا در همه تصمیم‌های کلیدی آقای ترامپ دخیل بوده است؛ از جمله اخراج جیمز کومی، رئیس سابق اف‌بی‌آی.

در ماه‌های گذشته دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و دیگر مقام‌های کاخ سفید چندین بار تکذیب کردند که او در پی برکنار کردن بازرس مولر بوده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption وزیر دادگستری آمریکا مارس سال گذشته رسما خودش را از پرونده ترامپ-روسیه کنار کشید؛ اقدامی که بعدش گزارش شد خلاف خواست ترامپ بوده است.

جیمز کومی ماه مه گذشته با دستور دونالد ترامپ از ریاست اف‌بی‌آی برکنار شد. اخراج او خیلی از سیاست‌مداران را در واشنگتن غافل‌گیر کرد و به تحقیقات کنگره درباره این منجر شد که چرا رئیس‌جمهوری آمریکا او را اخراج کرده است.

آن زمان کاخ سفید گفت علت اخراج جیمز کومی عملکرد ضعیف او در پرونده هک ایمیل‌های هیلاری کلینتون، وزیر خارجه سابق آمریکا بوده است اما چند روز بعد، دونالد ترامپ از تحقیقات روسیه به عنوان علت دیگری در اخراج آقای کومی نام برد.

اظهار نظری که به این ابهام‌ها دامن زد که آیا رئیس جمهور آمریکا با اخراج رئیس اف‌بی‌آی، آن هم هنگامی که جیمز کومی بر تحقیقات ترامپ-روسیه نظارت می‌کرده، در روند تحقیقات قضایی کارشکنی کرده و بدین ترتیب قانون‌شکنی کرده است.

در این فضا بود که نایب وزیر دادگستری، رابرت مولر را به عنوان بازرس ویژه این پرونده منسوب کرد و تحقیقات در این باره به او سپرده شد.

همین دو روز پیش بود که روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست گزارش داد رابرت مولر، بازرس ویژه تحقیقات درباره روابط احتمالی ستاد دونالد ترامپ با روسیه، قصد پرسش و پاسخ با رئیس‌جمهور هم دارد.

حق نشر عکس GETTY IMAGES
Image caption دونالد ترامپ بعد از اخراج کومی گفت انتظار داشته اخراج او با استقبال فراجناحی مواجه شود زیرا رئیس سابق پلیس فدرال در بین دموکرات‌ها منتقدان زیادی داشت؛ اما در عمل این اخراج، به انتساب بازرس ویژه پرونده منجر شد.