شبکه العربیه ۱۷۰ هزار دلار جریمه شد

دفتر العربیه در بیروت لبنان حق نشر عکس Getty Images
Image caption دفتر العربیه در بیروت لبنان

آفکام، نهاد ناظر بر رسانه‌ها در بریتانیا، شبکه العربیه را به دلیل نقض حقوق شهروندان بحرین و رعایت نکردن بی‌طرفی ۱۷۰ هزار دلار جریمه کرده است.

العربیه شبکه خبری عرب زبان در دوبی در امارات متحده عربی مستقر است، اما برای پخش ماهواره‌ای در بریتانیا از آفکام مجوز دارد.

آفکام در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که شبکه العربیه در سال ۲۰۱۱ و اوج اعتراض‌های مردمی در بحرین، با پخش بدون اجازه تصاویر افراد، حریم خصوصی را نقض کرده است.

به گفته آفکام، العربیه در گزارش و مصاحبه پخش شده از حسن مشیمع، رئیس یکی از احزاب مخالف دولت بحرین، مطالبی غیرواقعی و تحریف شده علیه او مطرح کرده که نقض شدید حریم خصوصی است.

العربیه، رسانه متعلق به عربستان سعودی، مصاحبه‌ای از آقای مشیمع پخش کرده که در آن توضیح داده چطور در شکل‌گیری ناآرامی‌ها و اقدامات دیگر دخالت داشته است. در حالی که آفکام می‌گوید این مصاحبه در زمان بازداشت او و تحت شکنجه گرفته شده است.

بر این اساس شبکه العربیه موظف است ۱۲۰ هزار پوند (معادل ۱۷۰ هزار دلار) به آفکام جریمه بدهد و اطلاعیه آفکام را هم در تلویزیون پخش کند.

شبکه آفکام چند سال پیش به دلیل مشابه، پرس ‌تی‌وی، شبکه انگلیسی زبان ایران را در بریتانیا جریمه کرده بود.

پرس تی‌وی که بعدها مجوز پخش آن در بریتانیا توسط آفکام باطل شد، به دلیل پخش مصاحبه مازیار بهاری در دورانی که او در زندان بود، ۱۰۰ هزار پوند جریمه شد.

مازیار بهاری که آن زمان خبرنگار مجله نیوزویک در تهران بود، به دنبال حوادث پس از انتخابات ۱۳۸۸ ایران بازداشت و مجبور به "اعتراف" تلویزیونی شد. او پس از بازگشت به بریتانیا از شبکه پرس تی‌وی به دلیل فرستادن خبرنگار به زندان اوین برای "مصاحبه" شکایت کرد.