دیوان عالی آمریکا اجرای حکم اعدام را به علت فراموشی محکوم لغو کرد

ورنون مدیسون به جرم قتل یک مامور پلیس در آلاباما به اعدام محکوم شده است حق نشر عکس Reuters
Image caption ورنون مدیسون به جرم قتل یک مامور پلیس در آلاباما به اعدام محکوم شده است

دیوان عالی آمریکا اجرای حکم اعدام مردی را که وکلایش می‌گویند دچار بیماری "نسیان" (فراموشی) شده، متوقف کرده است.

دیوان عالی می‌گوید محکوم باید پیش از اجرای حکم از علت اعدامش آگاه شود اما وکلای ورنون مدیسون می‌گویند او دیگر کشتن یک مامور پلیس در سال ۱۹۸۵ را به یاد نمی‌آورد.

قرار بود آقای مدیسون، ۶۷ ساله به زودی در آلاباما اعدام شود اما اکنون دیوان عالی، که بالاترین مرجع قضایی در آمریکا است، اجرای حکم او را متوقف کرده تا مدارک ارایه شده از سوی وکلای آقای مدیسون را بررسی کند.

ورنون مدیسون در سال ۱۹۸۵ به اتهام قتل افسر پلیس، ژولیوس شالت بازداشت و به اعدام محکوم شد.

اما اجرای حکم او تاکنون به تعویق افتاده بود و حالا دیوان عالی می‌گوید پیش از اجرای حکم اعدام ضرورت دارد که محکوم از علت اجرای چنین حکمی مطلع شود و آگاهانه پذیرای مجازات شود.

وکلای آقای مدیسون می‌گویند او تاکنون چند سکته مغزی داشته و حافظه‌اش دچار نقصان شده است.

به گفته وکلا، آقای مدیسون قانونا نابینا محسوب می‌شود و در سن ۶۷ سالگی دیگر قادر نیست بدون عصا و وسایل کمک-حرکتی راه برود.

وکلای او در دادخواست خود به دیوان عالی نوشته‌اند: "جسم و ذهن او در حال افول است."

برایان استیونسن، از وکلای آقای مدیسون به آسوشیتدپرس گفته از رای دادگاه بسیار "خوشنود" شده چرا که به نظر او در صورت اجرا، اعدام موکلش امری "غیرضروری و بی‌رحمانه" می‌بود.

ورنون مدیسون در سال ۱۹۸۵ هنگامی که درگیر نزاع با دوست دخترش بود با شلیک گلوله افسر پلیس را که به قصد توقف این نزاع خانوادگی آمده بود کشت.

او دو بار از پشت به سر ژولیوس شالت شلیک کرد، آن هم در حالی که افسر پلیس در خودروی خود نشسته بود.

پس از بازداشت و محکوم شدن به اعدام، ورنون مدیسون به مدت ۳۰ سال در زندان انفرادی حبس بود و قرار بود ساعت شش عصر روز پنجشنبه آینده از طریق تزریق ماده مرگ‌آور اعدام شود.

آمریکا در جدول کشورهای اجرا کننده اعدام در سال ۲۰۱۶ رتبه هفتم را کسب کرد.

چین، ایران، عربستان، عراق، پاکستان و مصر به ترتیب رتبه‌های نخست تا ششم این جدول را دارند. پس از آمریکا هم سومالی، بنگالادش و مالزی قرار دارند.