جوزف کندی علیه ترامپ سخنرانی می‌کند

جوزف کندی نوه رابرت کندی (راست) است و عموبزرگ او هم جان اف. کندی، محبوب‌ترین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکاست حق نشر عکس Getty Images
Image caption جوزف کندی نوه رابرت کندی (راست) است و عموبزرگ او هم جان اف. کندی، محبوب‌ترین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکاست

جوزف کندی، نماینده جوان کنگره آمریکا که از خانواده معروف کندی در این کشور است روز سه‌شنبه آینده در برابر سخنرانی سالانه دونالد ترامپ در کنگره این کشور سخن خواهد گفت و از مواضع حزب دموکرات دفاع خواهد کرد. بسیاری معرفی این نماینده جوان که می تواند یادآور جان اف کندی فقید برای مردم آمریکا باشد را تلاش دموکرات‌ها برای بازسازی وجهه خود ارزیابی کرده‌اند.

جوزف کندی سوم، ۳۷ ساله، پیش‌تر هم در برابر آقای ترامپ موضع‌گیری کرده بود و از رئیس‌جمهور آمریکا به علت تلاشش برای ملغی‌کردن طرح بیمه همگانی باراک اوباما انتقاد کرده بود.

آقای کندی که از سوی مردم ایالت ماساچوست در شمال‌شرق آمریکا به کنگره راه یافته یکی از چهره‌های در حال اوج حزب دموکرات معرفی شده است.

ناظران سیاسی آمریکا می‌گویند معرفی او به عنوان سخنران برابر دونالد ترامپ آن هم در سخنرانی سالانه رئیس‌جمهور در کنگره که بسیار مورد توجه مردم آمریکاست، می‌تواند از تلاش حزب دموکرات برای ترمیم چهره اجتماعی خود و برقراری ارتباط با اقشار متوسط و جوانان جامعه آمریکا تلقی شود.

دموکرات‌ها می‌گویند جوانان و قشر متوسط جامعه آمریکا با وجود شعارهای عوام‌گرایانه دونالد ترامپ در یک سال گذشته، از رئیس‌جمهوری او خوشنود نیستند.

دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه خود را برای پیروزی در انتخابات میان دوره‌ای کنگره آماده می‌کنند که قرار است اوایل نوامبر امسال برگزار شود و می‌تواند جغرافیای سیاسی در واشنگتن را متحول کند.

در حال حاضر اکثریت هر دو مجلس نمایندگان و سنا در دست جمهوری‌خواهان است و آنها کاخ سفید را هم تحت ریاست دونالد ترامپ در دست دارند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جوزف کندی (راست) از ایالت ماساچوست به کنگره راه یافته است

نانسی پلوسی، از رهبران دموکرات‌ها جوزف کندی را یک "مبارز خستگی‌ناپذیر" خوانده و گفته او برای بهروزی قشر متوسط، کارگر و کارمند آمریکایی تلاش می‌کند.

آقای کندی به روزنامه بوستون گلوب گفته: "دونالد ترامپ وعده‌های خود به خانواده‌های آمریکایی را نادیده گرفته و در همه زمینه‌ها از بیمه درمانی تا اقتصاد و حقوق مدنی ناتوان بوده است."

قرار است پس از سخنان جوزف کندی هم الیزابت گازمن، نخستین زن لاتین‌تبار و مهاجر برگزیده شده برای مجلس نمایندگان ایالت ویرجینیا سخن بگوید و اظهارات خود را به زبان اسپانیایی ایراد کند. موضوعی که می‌تواند یک مخالفت آشکار دیگر با سیاست‌های ملی‌گرایانه آقای ترامپ و تلاش او برای متوقف کردن ورود مهاجران و اخراج میلیون‌ها مهاجر دیگر باشد که بدون طی مراحل رسمی وارد خارک امریکا شده‌اند.

جوزف کندی سوم، نوه رابرت کندی، برادر جان اف کندی، رئیس جمهور فقید آمریکاست که در اواخر دهه ۶۰ میلادی ترور شد. بسیاری تعلق او به خاندان معروف کندی‌ها را امتیازی می دانند که می‌تواند به اوج گرفتنش در دنیای سیاست شتاب دهد.

پدر بزرگ او، رابرت کندی یکی از سناتورهای برجسته کنگره بود و در ششم ژوئن سال ۱۹۶۸ همچون بردار بزرگش، جان اف کندی، به ضرب گلوله ترور شد.

بیشتر بخوانید

ترور جان اف کندی؛ تقویم زمانی واقعه

اسناد ترور کندی؛ هراس سیا و اف‌بی‌آی، نگرانی ک‌گ‌ب

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
کندی و همسرش ژاکلین لحظاتی قبل از ترور