توافق برای آزادی متهمان به فساد در عربستان

بازداشتیان در طرح مقابله با فساد در عربستان در هتل ریتز کارلتون نگهداری می‌شوند حق نشر عکس Reuters
Image caption بازداشتیان در طرح مقابله با فساد در عربستان در هتل ریتز کارلتون نگهداری می‌شوند

برخی از قدرتمندترین چهره‌های عربستان سعودی که در پی طرح مبارزه با فساد در این کشور از پاییز در هتل ریتز کارلتون ریاض زندانی بودند آزاد شده‌اند. در میان آزاد شدگان ولید الابراهیم رییس شبکه تلویزیونی ام‌بی‌سی و خالد التویجری رییس سابق دادگاه سلطنتی دیده می‌شوند.

میزان دقیق مبلغی که توسط این عده پرداخت شده علنی نشده ولی گفته می‌شود مبالغ هنگفتی دست به دست شده است.

بیش از ۲۰۰ شاهزاده‌، سیاستمدار و تاجر ثروتمند در جریان طرح موسوم به مقابله با فساد دستگیر شدند.

این عده از ماه نوامبر سال ۲۰۱۷ در هتل مجلل ریتزکارلتون زندانی بودند اما حالا گزارش‌ها حاکی از بازگشایی این هتل در ۱۴ فوریه است.

گزارش رسانه‌ها حاکی از آن است که آقای الابراهیم احتمالا سهام خود در شبکه ام‌بی‌سی را نیز در این معامله برای آزادی از دست داده است.

ام‌بی‌سی بزرگترین شرکت رسانه‌ای در خاورمیانه است.

طرح مقابله با فساد اقتصادی توسط محمد بن سلمان ولیعهد عربستان آغاز شد. منتقدان او را متهم کرده‌اند که از این طرح برای حذف مخالفان و یکدست کردن قدرت خود در کاخ سلطنتی استفاده کرده است.

در پی بازداشت گسترده چهر‌ه‌های مطرح در عربستان دادستان کل این کشور گفت در دهه‌های گذشته دست کم ۱۰۰ میلیارد دلار بابت ریخت و ‌پاش و فساد مورد سوءاستفاده قرار گرفته است.

دولت عربستان این دستگیری‌ها و توافق‌های مالی بعد از آن برای آزادی را تلاشی برای بازیابی مبالغ از دست رفته خوانده است.

بسیاری از بازداشت شدگان تا زمانی که هتل ریتزکارلتون به مناسبت روز ولنتاین بازگشایی شود در این هتل باقی خواهند ماند.

گفته می‌شود کسانی که نتوانند تا نیمه فوریه با دولت به توافق برسند به زندان منتقل شوند و در زندان در انتظار روز محاکمه بمانند.

در همین حال شاهزاده ولید بن طلال یکی از شناخته شده‌ترین بازداشتی‌ها روز شنبه به خبرگزاری رویترز گفت انتظار می‌رود ظرف چند روز آینده از هرگونه کار خلاف قانونی تبرئه و آزاد شود.

گفته می‌شود این میلیاردر که یکی از ثروتمندترین شهروندان عربستان سعودیست کنترل کامل خود بر شرکت سرمایه‌گذاری‌اش را حفظ کند.