مکرون خواهان اعمال تحریم های شدید علیه ونزوئلا شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption امانوئل مکرون، سمت راست، با همتای آرژانتینی خود مائوریسیو مکری

پس از آن که دادگاه عالی ونزوئلا به احزاب مخالف این کشور اجازه نداد در قالب یک ائتلاف در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند، رییس جمهوری فرانسه خواهان اعمال تحریم های شدید علیه ونزوئلا شده است.

انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا قرار است در ماه آوریل برگزار شود.

امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه در دیدار با مائوریسیو مکری، همتای آرژانتینی خود گفته است مدت هاست که ونزوئلا یک کشور دموکراتیک نبوده و در دولت نیکلاس مادورو، رییس جمهوری این کشور، هیچ نشانه ای از پیشرفت در این مورد دیده نمی‌شود.

اتحادیه اروپا دوشنبه هفته گذشته دارایی‌های هفت تن از مقام‌های ارشد ونزوئلا را مسدود و ممنوعیت سفر در مورد آنها اعمال کرد. اتحادیه اروپا این افراد را به نقض حقوق بشر در جریان اعتراض‌های ضد دولتی سال گذشته متهم می‌کند.

ونزوئلا می‌گوید اسپانیا باعث و بانی تحریم‌های اتحادیه اروپا بوده و در واکنش، سفیر اسپانیا را از کاراکاس اخراج کرده. اسپانیا هم دست به اقدامی مشابه زد و سفیر وئزوئلا را از مادرید اخراج کرد.

در اعتراضات ضد دولتی سال گذشته در ونزوئلا بیش از ۱۲۰ نفر کشته شدند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption زمان ریاست جمهوری نیکلاس مادورو سال آینده تمام می‌شود. او برای یک دوره شش ساله دیگر ابراز آمادگی کرده

نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا می‌گوید کشورهای خارجی به خصوص آمریکا و اسپانیا هدایت برنامه‌ای برای ساقط کردن دولت سوسیالیست این کشور را به عهده دارند.

حزب سوسیالیست ونزوئلا از سال ۱۹۹۹ در راس قدرت بوده است.

آقای مادورو اخیرا اعلام کرد که آماده است برای یک دوره شش ساله دیگر نامزد ریاست جمهوری شود. وی در ماه آوریل سال ۲۰۱۳ جانشین هوگو چاوز، رئیس جمهور قبلی ونزوئلا شد که در اثر سرطان درگذشت.