عملیات عفرین؛ دولت ترکیه بیش از ۳۰۰ نفر را بازداشت کرده است

عملیات نظامی ترکیه علیه نیروهای کرد در عفرین در شمال غرب سوریه از ده روز پیش آغاز شده حق نشر عکس Reuters
Image caption عملیات نظامی ترکیه علیه نیروهای کرد در عفرین در شمال غرب سوریه از ده روز پیش آغاز شده

دولت ترکیه بیش از سیصد نفر را به دلیل انتقاد از عملیات نظامی این کشور علیه گروه‌های کرد در شمال سوریه بازداشت کرده است. وزارت کشور ترکیه این افراد را به تبلیغ تروریسم متهم کرده است.

عملیات نظامی ترکیه علیه نیروهای کرد در عفرین در شمال غرب سوریه از ده روز پیش آغاز شده و به گفته مقامات ترکیه، نیروهای این کشور یک تپه استراتژیک را در نزدیکی شهر اعزاز تصرف کرده‌اند.

ترکیه در این عملیات برای بیرون راندن نیروهای کرد از عفرین، از نیروهای ارتش آزاد سوریه و شبه نظامیان اسلامگرا نیز استفاده می‌کند.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه دیروز گفته بود: "۱۳۰ هزار برادر سوری توانستند به خانه‌هایشان در جرابلس، راعی و الباب که قبلاً از تروریست‌ها پاکسازی کرده بودیم، برگردند. حالا داریم همین کار را در عفرین انجام می‌دهیم. قدم به قدم تمام مرزمان با سوریه را از تروریست‌ها پاکسازی می‌کنیم تا برادرانمان بتوانند به خانه برگردند."

ترکیه یگان‌های مدافع خلق یا ی‌پ‌گ (عمده‌ترین گروه ائتلاف نیروهای دموکراتیک سوریه) را به عنوان شاخه سوری حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) و گروه "تروریستی" تلقی می‌کند و می‌خواهد مناطق مرزی را از کنترل آنها خارج کند. آمریکا با نظر ترکیه موافق نیست و از این گروه‌‌ها حمایت می‌کند.

عفرین در روزهای گذشته هدف حملات هوایی سنگین نیروی هوایی ترکیه بود. در دو روز گذشته باران و مه موقتا باعث توقف این عملیات شد اما با بهبود وضعیت جوی جنگنده‌های ترکیه از دیشب عملیات در مناطق مرزی را از سر گرفته‌اند.

یکی از اهداف اصلی بمباران‌ها، تپه استراتژیک برصایا در نزدیکی اعزاز بوده که به تصرف شبه‌نظامیان سوری تحت حمایت ترکیه درآمده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بمباران حصه در مرز ترکیه و سوریه

این حملات هوایی قربانیان غیر نظامی هم داشته اما در حال حاضر آمار دقیقی از شمار کشته‌ها و زخمی‌های نبرد در دست نیست.

علاوه بر بمباران‌ها، توپخانه ارتش ترکیه در طول شب هم به گلوله‌باران عفرین و اطرافش ادامه داد. ترکیه نام این عملیات را شاخه زیتون گذاشته و از زمان شروع عملیات، صدها نفر را به دلیل انتقاد از آن در شبکه‌های اجتماعی بازداشت کرده است.

در مناطق دیگر سوریه هم عملیات نیروهای حکومت بشار اسد برای پس گرفتن مناطق تحت کنترل مخالفان ادامه دارد و عملیات هوایی این نیروها باعث کشته شدن بیش از سی نفر در ادلب شد.

در همین حال، شهر سوچی در روسیه امروز و فردا میزبان گفت‌وگوهایی برای صلح است. کارشناس معتقدند در غیاب ائتلاف اصلی مخالفان بشار اسد، بعید است این مذاکرات دستاورد عمده‌ای داشته باشد.

موضوعات مرتبط