رئیس سیا: چین هم به اندازه روسیه برای غرب خطرناک است

پمپئو حق نشر عکس Getty Images
Image caption پمپئو از خطر چین برای کشورهای غربی سخن گفته است

مایک پمپئو، رئیس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، (سیا) گفته است که تهدیدی که چین متوجه غرب می‌کند کمتر از روسیه نیست.

آقای پمپئو در مصاحبه با بی‌بی‎‌سی به عنوان نمونه‌ای از "اعمال نفوذ مخفیانه" چین در غرب چین را به سرقت اطلاعات تجاری از آمریکا و نفوذ در مدارس و بیمارستان‌ها متهم کرده و گفته است که این قبیل اقدامات در اروپا و بریتانیا هم صورت می‌گیرد.

مایک پمپئو که قبل از انتصاب به ریاست سیا از جمله نمایندگان جناح تندرو حزب جمهوریخواه در کنگره آمریکا بود، تهدید چین برای غرب را حتی از روسیه هم بزرگتر دانسته و گفته است "به ابعاد اقتصادهای این دو کشور فکر کنید، چین جاپای به مراتب بزرگتری دارد تا با استفاده از آن این ماموریت را بهتر از روسیه انجام دهد."

اوایل سال جاری جری چون شینگ لی، از کارکنان سابق سیا، به اتهام نگهداری اطلاعات طبقه‌بندی شده بازداشت شد و نظر بر این بود که بازداشت او به از هم پاشیدگی شبکه اطلاعاتی آمریکا در چین ارتباط داشته است.

+ 'حمله ایران به منافع آمریکا با مقابله به مثل روبرو خواهد شد'

+ روسیه آمریکا را به دخالت در انتخابات متهم کرد

+ روسیه 'می‌تواند زیرساخت‌های حیاتی بریتانیا را فلج کند'

در طول دو سال قبل از بازداشت چونگ شینگ لی، تقریبا بیست نفر از ماموران و خبرچین‌های مرتبط با شبکه جاسوسی ایالات متحده در چین کشته یا زندانی شده بودند. از این واقعه به عنوان یکی از وخیم‌ترین شکست‌های اطلاعاتی آمریکا در سال‌های اخیر نام برده شده است. در عین حال، مقامات اطلاعاتی آمریکا مطمئن نبودند که کشف این شبکه نتیجه نفوذ افراد وابسته به سازمان جاسوسی چین بوده یا هکرهای چینی به منابع محرمانه اطلاعاتی آمریکا دست یافته‌اند.

رئیس سیا در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفته است که کشورهای غربی می‌توانند با همکاری یکدیگر اقدامات موثرتری برای مقابله با تلاش چین در زمینه نفوذ در غرب صورت دهند.

در مورد آمریکا، او گفته است که "ما شاهد تلاش‌های متمرکز چین جهت سرقت اطلاعات از آمریکا و نفوذ جاسوسان آنان هستیم، یعنی افرادی که به نفع دولت چین علیه آمریکا فعالیت دارند، و این اقدامات را در مدارس خود، در بیمارستان‌ها و شبکه بهداشتی خود و در شرکت‌های آمریکایی مشاهده می‌کنیم و این موضوع در مورد بخش‌های دیگر جهان، از جمله اروپا و بریتانیا هم مصداق دارد."

برخی مقامات آمریکایی بارها در مورد تلاش روسیه برای نفوذ در تشکیلات سیاسی آن کشور هشدار داده بودند اما این نخستین باری است که یک مقام ارشد اطلاعاتی ایالات متحده تهدید چین را بزرگتر از روسیه توصیف می‌کند.