جدایی‌طلبان جنوب یمن کاخ ریاست جمهوری را در عدن محاصره کردند

جدایی‌طلبان جنوب یمن حق نشر عکس Reuters
Image caption جدایی‌طلبان جنوب یمن

جدایی‌طلبان جنوب یمن که از سوی امارات متحده عربی حمایت می‌شوند، پس از دو روز درگیری سنگین، کاخ ریاست جمهوری را در شهر عدن محاصره کرده‌اند.

کاخ ریاست جمهوری در عدن، محل استقرار دولت وفادار به عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور مورد حمایت عربستان سعودی است.

آقای هادی در سال ۲۰۱۵ و بعد از آن که شبه‌نظامیان حوثی بخش‌هایی از شمال یمن را در اختیار گرفتند، مجبور شد از صنعا پایتخت یمن بگریزد و هنوز هم در عربستان است.

درگیری‌ها میان جدایی‌طلبان جنوب با حمایت امارات متحده عربی، در مقابل نیروهای وفادار به عبدربه منصور هادی که مورد حمایت عربستان است، عملا باعث ایجاد اختلاف در ائتلاف علیه حوثی‌ها در شمال شده است. به این دلیل که امارات متحده عربی یکی از متحدان اصلی عربستان در عملیات علیه حوثی‌ها است.

به گفته خبرنگاران درگیری‌های جدید معادلات قدرت در یمن را بیش از پیش پیچیده کرده است.

شاهدان محلی می‌گویند نیروهای وفادار به "شورای انتقالی جنوب" که سال گذشته با هدف احیای کشور مستقل یمن جنوبی شکل گرفت، آخرین پایگاه نیروهای وفادر به عبدربه منصور هادی در مناطق شمالی شهر عدن را در اختیار گرفته‌اند.

به گفته بعضی شاهدان صدها نفر از مردم محلی با رقص و آواز پیروزی نیروهای شورای انتقالی جنوب را جشن گرفته‌اند و در شب گذشته هم آتش‌بازی آسمان عدن را روشن کرده است.

در شبکه‌های اجتماعی تصاویری منتشر شده که نشان می‌دهد پرچم کشور سابق یمن جنوبی روی دروازه کاخ ریاست جمهوری برافراشته شده است. یمن جنوبی در سال ۱۹۹۰ با یمن شمالی متحد شد.

حملات هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان و محاصره اقتصادی مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در شمال باعث کشته و آواره شدن بسیاری از غیرنظامیان شده و به گفته سازمان ملل صدها هزار نفر با قحطی و امراضی مانند وبا روبرو هستند.

موضوعات مرتبط