آمریکا 'فهرست پوتین' را منتشر کرد؛ پوتین: هدف این فهرست مردم روسیه است

دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین حق نشر عکس Reuters
Image caption کنگره قانون تحریم ها موسوم به کاتسارا در اوت ۲۰۱۷ تصویب کرد اگرچه آقای تررامپ با آن مخالفت کرده بود.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، می‌گوید که فهرست منتشرشده از سوی آمریکا که واشنگتن می‌گوید به کرملین نزدیک هستند، در عمل همه مردم روسیه را مورد هدف قرار داده است.

پیشتر وزارت دارایی آمریکا فهرستی از ۱۱۴ سیاستمدار و ۹۶ الیگارش روسیه را که برخی از آنان نزدیک به ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری این کشور هستند منتشر کرده است. گفته می‌شود این فهرست بخشی از قانون تحریم ها علیه روسیه برای دخالت در انتخابات آمریکا است.

هرچند آمریکا تاکید کرده است که افراد شامل آن هدف تحریم های جدید قرار نخواهند گرفت، اما برخی از آنها هم‌اکنون تحت تحریم هستند.

کنگره آمریکا قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها موسوم به قانون کاتسا را در ماه اوت تصویب کرد. این قانون علیه سیاست های ایران، روسیه و کره شمالی است. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، آن را امضا کرد و در عین زمان مخالفت خود را با آن اعلام کرد.

مقام‌های آمریکایی روسیه را به دخالت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در آمریکا متهم می‌کنند. اما دولت روسیه این اتهام را بارها رد کرده است.

کاخ کرملین گفته است نشر این فهرست می‌تواند به اعتبار افرادی که شامل آن شده اند آسیب وارد کند.

دمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه، نشر این فهرست را تلاش برای دخالت در انتخابات آتی ریاست جمهوری روسیه خوانده است.

این فهرست که به طور غیررسمی به نام "فهرست پوتین" شناخته می شود شامل ۴۲ نفر از مشاوران آقای پوتین و وزرای کابینه او مانند دیمیتری مدودف، نخست‌ وزیر و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه، با رهبران سازمان های جاسوسی و مقامات تجاری است.

از جمله الیگارش های شناخته‎‌ای مثل رمان آبراموویچ، اولگ دریپاسکا و علی‌شیر عثمانوف شامل این فهرست شده‌اند.

حق نشر عکس PA/EPA
Image caption رومان آبرامویچ (چپ) و دیمیتری مدودف (راست) شامل فهرست شده اند

استیو روزنبرگ، خبرنگار بی بی سی در مسکو می‌گوید به خودی خود این فهرست چیز تازه‌ای نمی گوید اما برای افرادی که اسمشان در این فهرست است و هنوز تحت تحریم قرار نگرفته اند می‌توانید هشداری باشد که ممکن است در آییده هدف تحریم قرار بگیرند.

کدام سیاستهای روسیه باعث وضع تحریم از سوی آمریکا شده است؟

اولین تحریم روسیه پس از الحاق کریمه در جنوب اوکراین به خاکش وضع شد.

الحاق کریمه در پی برگزاری یک همه‌پرسی غیررسمی در سال ۲۰۱۴ انجام شد.

آمریکا بعدها تحریم علیه روسیه را به دلیل نقش این کشور در درگیری‌های شرق اوکراین که به قیمت جان بیش از ۱۰ هزار نفر تمام شده گسترش داد.

روسیه اعزام نیرو به اوکراین و مسلح کردن شورشیان در این کشور را تکذیب می‌کند و می‌گوید روس‌هایی که به شورشیان کمک می‌کنند داوطلب هستند.

سال گذشته سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا روسیه را به دخالت در انتخابات ریاست جمهوری این کشور که دونالد ترامپ پیروز آن شد متهم کردند. تحقیقات در این باره ادامه دارد.

بیشتر بخوانید:

روسیه آمریکا را به دخالت در انتخابات متهم کرد

انتخابات روسیه: منتقد پوتین از رقابت کنار گذاشته شد

ترامپ 'چشم انتظار' پاسخ دادن به سوالات دادستان پرونده روسیه