عربستان: در جریان مبارزه با فساد ۱۰۶ میلیارد دلار ضبط کردیم

هتل مجلل ریتز-کارلتون که هزینه اقامت شبانه در آن دست کم ۶۵۰ دلار است به بازداشتگاه ستاد مبارزه با فساد تبدیل شده بود حق نشر عکس Reuters
Image caption هتل مجلل ریتز-کارلتون که هزینه اقامت شبانه در آن دست کم ۶۵۰ دلار است به بازداشتگاه ستاد مبارزه با فساد تبدیل شده بود

دولت عربستان می‌گوید در جریان اقدام‌های اخیر خود برای مقابله با فساد اقتصادی ۱۰۰ میلیارد دلار از دارایی‌های مقام‌ها و تجار بازداشت شده را ضبط کرده است.

دادستان کل عربستان روز سه‌شنبه (۳۰ ژانویه - ۱۰ بهمن) ضمن اعلام این خبر تایید کرد که با وجود آزادی چندین نفر از چهره‌های سرشناس خانواده سلطنتی در چند روز اخیر، هنوز بیش از ۵۰ نفر از این افراد در بازداشت به سر می‌برند اما دیگر در هتل ریتز نگهداری نمی‌شوند.

به نظر می‌رسد اظهارات دادستان کل عربستان می‌تواند یک پیروزی بزرگ برای محمد بن سلمان، ولیعهد جوان این کشور محسوب شود که از زمان بر سر کار آمدن یکی از ماموریت‌های اصلی خود را مبارزه با فساد اقتصادی اعلام کرده است.

عملیات گسترده بازداشت مقام‌های حکومتی و چهره‌های متمول عربستان سال گذشته میلادی بازتاب گسترده‌ای در جهان داشت.

ستاد ویژه مبارزه با فساد اقتصادی با محصور کردن همه این افراد در هتل لوکس ریتز در ریاض توجه رسانه‌های جهان را به این عملیات ویژه جلب کرد هر چند از جزئیات بازجویی‌ها و چگونگی رسیدگی به اتهامات این افراد اخبار زیادی از این هتل مجلل پایتخت بیرون نیامد.

شاهزاده ولید بن طلال، میلیاردر سرشناس عربستان که یکی از سرمایه‌گذاران بزرگ سعودی در جهان است، یکی از آخرین چهره‌های آزاد شده از هتل ریتز است.

ولید بن طلال که یکی از ثروتمندترین افراد دنیا محسوب می‌شود و نامش در فهرست سرمایه‌داران جهان در مجله فوربز منتشر شده، نوه عبدالعزیز آل سعود، بنیان‌گذار عربستان سعودی است.

بیشتر بخوانید

حق نشر عکس AFP
Image caption شاهزاده ولید بن طلال یکی از ثروتمندترین مردان جهان است

به گفته شیخ سعود ال مجب، دادستان کل عربستان، مبلغ کل ضبط شده بیش از ۴۰۰ میلیارد ریال سعودی، معادل ۱۰۶ میلیارد دلار، است که شامل توقیف پول نقد، املاک و مستغلات و دیگر صور دارایی می‌شود.

در صورتی که ستاد مبارزه با فساد بتواند این اموال ضبط شده را پس از اتمام جریان دادرسی به خزانه واریز کند، دولت عربستان از فواید تزریق یک باره حدود ۱۰۰ میلیارد دلار، آن هم در شرایط رکود اقتصادی در این کشور، سود خواهد برد.

عربستان در چند سال اخیر و پس از سقوط بهای نفت با رکود اقتصادی و کسر بودجه دست و پنجه نرم می‌کند. آن‌طور که گزارش‌گران اقتصادی برآورد کرده‌اند دولت این کشور امسال با کسر بودجه ۱۹۵ میلیارد ریالی (واحد پول عربستان) روبروست.

به گفته آقای مجب، در جریان عملیات سال گذشته ستاد مبارزه با فساد مجموعا ۳۸۱ نفر برای بازجویی احضار و یا بازداشت شدند که از میان آنها هنوز ۵۶ نفر در بازداشت به سر می‌برند و بقیه به تدریج در ماه‌های گذشته آزاد شدند. موج بزرگی از آنها که حدود ۱۰۰ نفر بودند هم هفته گذشته از هتل ریتز خارج شدند.

دستگاه قضایی عربستان جزئیات پرونده این افراد و نحوه رسیدگی به اتهام‌های آنها را علنی نکرده است و همچنین آشکار نکرده است که آیا این ۱۰۰ میلیارد دلار ضبط شده همگی در جریان یافتن موارد فساد شناسایی شده‌اند و یا بخشی از آنها وجه المصالحه میان بازداشت‌شدگان و ستاد مبارزه با فساد بوده است.

دادستان کل عربستان تنها در یک مورد از واریز یک میلیارد دلاری شاه‌زاده متعب بن عبد الله خبر داده و تایید کرده است که او این مبلغ را در توافق با بازجویان برای مسکوت گذاشتن "تخلفاتی" که جزئیات آن اعلام نشده پرداخت کرده است.

هم‌زمان مقام‌های سعودی می‌گویند هیچ متهمی دیگر در هتل ریتز کارلتون وجود ندارد و این هتل بسیار مجلل که هزینه اقامت در ارزان‌ترین اتاق آن ۶۵۰ دلار برای یک شب است، به زودی برای دسترسی عموم بازگشایی می‌شود.

طرح مقابله با فساد اقتصادی توسط محمد بن سلمان ولیعهد عربستان آغاز شد. منتقدان او را متهم کرده‌اند که از این طرح برای حذف مخالفان و یکدست کردن قدرت خود در کاخ سلطنتی استفاده کرده است.

آن‌طور که گزارش شده حدود ۵۰ متهمی که هنوز در بازداشت به سر می‌برند از این هتل به زندانی در حوالی ریاض منتقل شده‌اند.

هم‌زمان به گفته مقام‌های عربستان دارایی‌های ضبط شده بیشتر در قالب املاک و مستغلات بوده و معلوم نیست چه قدر پول نقد به خزانه دولت واریز شده است.

موضوعات مرتبط