تلاش جمهوری‌خواهان برای انتشار گزارش محرمانه اف‌بی‌آی درباره جاسوسی از ستاد ترامپ

آدام شف، نماینده دموکرات می‌گوید انتشار این یادداشت‌ها به نهادهای اطلاعاتی ضربه می‌زند و رمز و راز کار آنها را فاش می‌کند حق نشر عکس Reuters
Image caption آدام شف، نماینده دموکرات می‌گوید انتشار این یادداشت‌ها به نهادهای اطلاعاتی ضربه می‌زند و رمز و راز کار آنها را فاش می‌کند

نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره آمریکا به انتشار علنی گزارش محرمانه‌ای رای داده‌اند که گفته می‌شود جزئیاتی از 'جانبداری سیاسی' در میان مقام‌های وزارت دادگستری و پلیس فدرال آمریکا را در ارتباط با تحقیقات از ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ برملا می‌کند.

روز سه‌شنبه (۳۰ ژانویه - دهم بهمن) آدام شف، از نمایندگان برجسته دموکرات در کنگره آمریکا ضمن انتقاد از این تصمیم جمهوری‌خواهان آن را "ندامت‌بار" خواند.

دموکرات‌ها می‌گویند آنچه جمهوری‌خواهان در پی انتشار آنند چکیده‌ای گزینشی از اسناد محرمانه با هدف ضربه زدن به تحقیقات ویژه پرونده ترامپ-روسیه است.

در برابر این اقدام جمهوری‌خواهان دموکرات‌ها هم روز سه شنبه گزارش ۱۰ صفحه‌ای خود را برای مجوز انتشار علنی در کنگره به رای گذاشتند که تلاش آنها رای نیاورد.

جمهوری‌خواهان هر دو مجلس سنا و نمایندگان در کنگره آمریکا را در دست دارند.

همزمان وزارت دادگستری آمریکا هم با انتشار علنی این یادداشت‌های محرمانه به شدت مخالفت کرده و علنی شدن آن را "بی‌مبالاتی محض" خوانده است.

نهادهای اطلاعاتی و پلیس فدرال آمریکا نسبت به عواقب انتشار این یادداشت‌ها هشدار داده‌اند؛ آنها فارغ از ابعاد سیاسی این ماجرا، نگران لو رفتن منابع خبری خود و همچنین برملا شدن روش‌های جاسوسی خود هستند.

با رای مثبت نمایندگان به علنی شدن این یادداشت‌ها اکنون دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ۵ روز فرصت دارد که اگر ملاحظه‌ای برای ممانعت از انتشار آن دارد مطرح و جلوی علنی شدن آن را بگیرد.

این در حالی است که رسانه‌های آمریکا می‌گویند آقای ترامپ هم با علنی شدن این یادداشت‌ها موافق است و گفته تمایل دارد بعد از سخنرانی امشب او در کنگره آمریکا، آنها در معرض آگاهی عموم قرار بگیرند.

آقای ترامپ امشب (سه‌شنبه) مطابق رسم سالانه روسای‌جمهوری، به کنگره خواهد رفت و ساعت ۹ شب به وقت شرق آمریکا از الویت‌های دولت خود در سال جدید میلادی سخن خواهد گفت.

گزارش‌گران می‌گویند کمیته اطلاعات کنگره آمریکا که دوین نونز، رئیس‌ جمهوری‌خواه آن مصرانه به دنبال علنی کردن این یاداشت‌هاست می‌کوشد با انتشار محتوای این مدارک بر روند رسیدگی به پرونده‌ای که رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده ترامپ-روسیه در دست دارد اثر بگذارد.

حق نشر عکس EPA
Image caption دیوید نونز، نماینده جمهوری‌خواه، گزیده‌ای از این یادداشت‌ها را برای انتشار عمومی آماده کرده است

آن‌طور که رسانه‌های آمریکا می‌گویند این یادداشت‌ها که بخشی از آنها از سوی دوین نونز آماده انتشار شده از چگونگی شکل‌گیری روند قضایی برای تحت نظارت قرار دادن و شنود اعضای ستاد آقای ترامپ خبر می‌دهد و آن‌طور که جمهوری‌خواهان مدعی‌اند آشکار می‌کند که چه طور تمایلات سیاسی مقام‌های وزارت دادگستری و پلیس اف‌بی‌آی در این تصمیم‌گیری‌ها نقش داشته است.

در این یاداشت‌ها به ویژه از چگونگی مجوز شنود کارتر پیج، از اعضای ستاد انتخاباتی آقای ترامپ اشاره شده و آمده که مبنای تصمیم‌گیری مقامات وقت در این باره اسناد پرونده‌ای بوده که یک جاسوس سابق بریتانیا تهیه کرده بود و شرکت جاسوسی و اطلاعاتی او بابت تهیه آن از کمپین انتخاباتی هیلاری کلینتون پول دریافت کرده بود.

برخی از اعضای کمیته اطلاعات کنگره این ادعای آقای نونز و جمهوری‌خواهان را رد می‌کنند و می‌گویند کارتر پیج، از مدت‌ها پیش از تهیه پرونده برای ترامپ از سوی کریستوفر استیل، جاسوس سابق نهادهای بریتانیایی در روسیه، به علت سوء‌ظن‌ها درباره همکاری با مسکو تحت‌نظر نهادهای اطلاعاتی داخل آمریکا بوده است.

در همین حال، دموکرات‌ها می‌گویند علت طرح انتشار عمومی این یادداشت این است که حلقه تحقیقات بازرس مولر اکنون به اطراف کاخ‌سفید رسیده است و جمهوری‌خواهان سعی می‌کنند با طرح چنین جنجال‌هایی تحقیقات تیم بازرس ویژه پرونده ترامپ- روسیه را کم اثر و یا منحرف کنند.

در دو هفته گذشته گزارش‌های متعددی از درخواست بازرس مولر برای مصاحبه با رئیس‌جمهور آمریکا منتشر شده است.

گزارش‌هایی که آقای ترامپ هم به آنها واکنش نشان داد و گفت در صورت موافقت وکلایش، از مصاحبه با بازرس مولر استقبال می‌کند.

بیشتر بخوانید