بازجویی پلیس فرانسه از یک اسلام‌شناس سوئیسی در رابطه با اتهام 'تعرض جنسی'

آقای رمضان که تبعه سوئیس است در دانشگاه آکسفورد بریتانیا علوم اسلامی تدریس می‌کند حق نشر عکس AFP
Image caption آقای رمضان که تبعه سوئیس است در دانشگاه آکسفورد بریتانیا علوم اسلامی تدریس می‌کند

پلیس فرانسه طارق رمضان، اسلام‌شناس و محقق سوئیسی را در ارتباط با اتهام‌های "تعرض جنسی" را که علیه او مطرح شده، بازخواست کرده است.

این اتهامات سال پیش توسط دو زن مطرح شد و آقای رمضان در این ارتباط بازداشت شده است.

این محقق ۵۵ ساله این اتهام‌ها را رد کرده و از هندا عیاری، یکی از شاکیان که هم‌اکنون ریاست یک گروه سکولار مدافع حقوق زنان را بر عهده دارد، شکایت کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption هندا عیاری که هم‌اکنون ریاست یک گروه سکولار مدافع حقوق زنان را بر عهده دارد هم طارق رمضان را به تعرض جنسی متهم کرده است

آقای رمضان که تبعه سوئیس است و در دانشگاه آکسفورد بریتانیا علوم اسلامی تدریس می‌کند، دو ماه است که در مرخصی بسر می‌برد.

خانم عیاری در کتابی که دو سال پیش (۲۰۱۶) منتشر کرد، بدون ذکر نام فرد "متجاوز" گفت چهار سال پیش (۲۰۱۲) در هتلی در پاریس مورد تجاوز جنسی قرار گرفته است.

او بعدا در اکتبر پارسال به صراحت گفت رسوایی گسترده هاروی واینستین، تهیه کننده برجسته هالیوود او را به طرح اتهامات علیه طارق رمضان تشویق کرده است.

خانم عیاری در مصاحبه با تلویزیون فرانسه گفته است: "او (طارق رمضان) مانند یک حیوان وحشی من را پرت کرد."

یکی دیگر از زنان شاکی این پرونده که مسلمان شده و خواسته نامش فاش نشود، بعدا گفت طارق رمضان در سال ۲۰۰۹ به او تجاوز کرده است.

چهار زن سوئیسی هم این اسلام‌شناس را به تلاش برای برقراری ارتباط جنسی در زمان دانشجویی در ژنو متهم کرده‌اند.

آقای رمضان این اتهامات را "کمپین تهمت" دشمنان نامیده است.

طارق رمضان که در جهان اسلام به عنوان یک چهره تاثیرگذار و در عین حال جنجال‌برانگیز شناخته شده، نوه حسن البنا، بنیانگذار گروه اخوان‌المسلمین است. اخوان‌المسلمین در سال ۱۹۲۰ میلادی تاسیس شد.

آقای رمضان یکی از مشوقان گفتگوی بین ادیان است ولی منتقدانش او را به ترویج اسلام سیاسی متهم می‌کنند.

او از سال ۲۰۰۹ میلادی استاد علوم معاصر اسلامی در دانشگاه آکسفورد بوده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption طارق رمضان در سال ۱۳۸۸ خورشیدی به دلیل حضور و میزبانی یک برنامه شبکه پرس تی وی متعلق به دولت ایران از مشاغل خود اخراج شد

این اسلام شناس سوئیسی در سال ۱۳۸۸ خورشیدی بدلیل حضور و میزبانی یک برنامه شبکه پرس تی وی متعلق به دولت ایران از مشاغل خود اخراج شد.

شورای شهر روتردام و دانشگاه اراسموس در هلند هر دو بطور همزمان طارق رمضان را از سمت مشاور و نیز استاد دانشگاه اخراج کردند.

او متهم شده بود که در جریان انتخابات ریاست جمهوری جنجال برانگیز در ایران که با پیروزی محمود احمدی نژاد همراه شد، با میزبانی یک برنامه سیاسی در شبکه پرس تی وی عملا از حکومت ایران حمایت کرده است.

آقای رمضان البته اتهام طرفداری از ایران را رد کرد و گفت است هیچ کس نمی تواند "ذره ای حمایت" از حکومت ایران در برنامه هایش پیدا کند.

موضوعات مرتبط