اختلاف کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر سر میزبانی سازمان‌های مستقر در بریتانیا

حق نشر عکس AFP
Image caption با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مراکز نهادهای اروپایی مستقر در این کشور باید به سایر کشورهای عضو منتقل شوند

با نزدیک شدن زمان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، بین کشورهای عضو برای میزبانی سازمان‌های این اتحادیه اختلاف بروز کرده است.

دولت ایتالیا با تسلیم دادخواستی به دادگاه اتحادیه اروپا مخالفت خود را با انتقال مرکز آژانس پزشکی اروپایی از لندن به آمستردام در هلند ابراز کرده و خواستار لغو این تصمیم شده است.

پائولو جنتلونی، نخست وزیر ایتالیا گفته است که این موضوع پایان نیافته و دولت او همچنان برای میزبانی این سازمان تلاش خواهد کرد.

مقامات ایتالیایی گفته‌اند که ساختمانی که هلند برای استقرار این آژانس در نظر گرفته تا زمان خروج بریتانیا در ماه مارس سال آینده تکمیل نخواهد شد در حالی که ایتالیا امکانات پذیرش این آژانس را دارد.

در رقابت بر سر میزبانی این نهاد، آرای وزیران عضو اتحادیه به نفع شهر میلان در ایتالیا به همان اندازه آرایی بود که آمستردام کسب کرد و نتیجه نهایی با قرعه‌کشی تعیین شد.

همچنین در مورد مقر نهاد بانکی اروپا از لندن، آرای پاریس و دوبلین، پایتخت‌های فرانسه و جمهوری ایرلند یکسان بود که بازهم قرعه‌کشی به نفع پاریس تمام شد.