مسلمانان روهینگیایی 'در گورهای جمعی دفن شدند'

حق نشر عکس Reuters
Image caption پناهندگان روهینگیایی کشتار مسلمانان و دفن آنان در گورهای جمعی را تایید کرده اند

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس شواهدی را از وجود گورهای جمعی در میانمار گردآوری کرده و گفته است که مسلمانان روهینگیایی در آنها دفن شده‌اند.

براساس این شواهد، در جریان عملیات نظامی ارتش در روستای گودار پیین در منطقه راخین در ماه اوت سال گذشته، مسلمانان ساکن این روستا هدف کشتار جمعی قرار گرفتند.

تصاویر ماهواره‌ای اظهارات ساکنان این روستا را که به بنگلادش پناهنده شده‌اند تایید می‌کند که گفته اند قربانیان این کشتار در پنج گور جمعی دفن شدند. در هر گور تا چهارصد جسد دفن شده است.

به گفته روستائیانی که از این کشتار جان به در برده‌اند، نفرات ارتش میانمار پس از حمله به این روستا، به سوی روستائیان شلیک کردند و خانه ها را به آتش کشیدند.

دولت میانمار هرگونه کشتار جمعی مسلمانان روهینگیا را تکذیب کرده و شبه‌نظامیان جدایی طلب را عامل خشونت دانسته است.

+ آمریکا ارتش میانمار را به پاکسازی قومی مسلمانان روهینگیا متهم کرد

+ کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از 'نسل‌کشی' در میانمار سخن گفت

+ آوارگان روهینگیایی در مخالفت با بازگشت به میانمار تظاهرات کردند

حق نشر عکس Reuters
Image caption یانگهی لی از ادامه نقض حقوق بشر در برمه خبر داده است

در خبری دیگر در مورد میانمار، یانگهی لی، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل برای میانمار، از ادامه شیوه‌های سرکوب و نقض حقوق بشر در این کشور خبر داده است.

خانم لی در گزارشی در مورد وضعیت حقوق بشر در میانمار گفته است که با وجود اینکه دولت غیرنظامی به رهبری آنگ‌سان سوچی اداره امور میانمار را در دست گرفته اما بعضی از شیوه‌های مورد استفاده حکومت نظامیان همچنان در این کشور رواج دارد.

حق نشر عکس EPA
Image caption به گفته گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل برخی شیوه‌های حکومت نظامیان همچنان در دولت تحت رهبری آنگ سان سوچی ادامه یافته است

او به اقداماتی مانند محدودیت آزادی بیان برای مخالفان مداخله نظامیان در سیاست، ارعاب و حتی بازداشت معترضان و سخنگیری برای دانشجویان و روزنامه‌نگاران مخالف اشاره کرده و نیروهای امنیتی را به ارعاب و اقدامات خشونت‌آمیز و ارتکاب فجایع انسانی علیه مسلمانان روهینگیا و سایر اقلیت‌های قومی متهم ساخته است.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل که از اردوگاه پناهجویان روهینگیا در بنگلادش دیدن می‌کند در مورد ادامه روند تضعیف دموکراسی در میانمار هشدار داده است.

میانمار از جمله معدود کشورهای جهان است که سازمان ملل برای آنها گزارشگر ویژه حقوق بشر تعیین کرده است. با تحولاتی که در سال‌های اخیر در میانمار روی داد و به خصوص انتقال قدرت به یک دولت غیرنظامی، مقامات آن کشور از همکاری با شورای حقوق بشر و گزارشگر ویژه سازمان ملل برای پیشبرد دموکراسی و موازین حقوق بشر در آن کشور استقبال کردند.

با اینهمه، پس از انتشار گزارش‌های حاکی از خشونت علیه اقلیت روهینگیایی، دولت میانمار و شخص آنگ‌سان سوچی هدف انتقادات شدید مدافعان حقوق بشر قرار گرفته‌اند.

دولت میانمار به خانم لی اجازه سفر به آن کشور را نداده است.

موضوعات مرتبط