سوریه؛ حمله به بیمارستانی که ۲۰ متر زیر زمین بود

پنج موشک لایه های سنگ را شکافت و بیمارستان را تخریب کرد حق نشر عکس UOSSM
Image caption پنج موشک لایه های سنگ را شکافت و بیمارستان را تخریب کرد

در سوریه بیمارستانی که ۲۰ متر زیر زمین بود طی حمله‌ای سنگین نابود شد. این بیمارستان در استان حماه و در منطقه‌ای بود که در تصرف مخالفان حکومت بشر اسد است.

این خبر به نقل از منابع بیمارستانی منتشر شده و می‌گوید در حمله پنجشنبه شب بیمارستان با وجود اختفا در زیر زمین، نابود شده است.

در جریان این حمله کسی مجروح نشده است اما همین منابع می‌گویند یکی از بدترین حملات ممکن به بیمارستان‌ها در سوریه بوده است.

سازمان ملل هم می‌گوید که امکان کمک‌رسانی به مناطقی که در محاصره هستند وجود ندارد.

اتحادیه‌ای از خیریه‌های پزشکی می‌گوید بیمارستان غار مانند در شهر کفر زیتا، هدف پنج حمله موشکی قرار گرفت.

آوی دسوزا، سخنگوی این اتحادیه، می‌گوید تصور بر این بود که این محل امن‌ترین بیمارستان سوریه است.

آقای دسوزا می‌گوید احتمالا چون بیماران و کارکنان بیمارستان با شنیدن صدای جت‌ها به مکان امنی رفته‌اند این حمله صدمات جانی نداشته است.

این بیمارستان به پنجاه هزار نفر خدمات می‌داد و در ماه ۱۵۰ عمل جراحی مهم در آنجا انجام می‌شد. گروه خیریه‌های پزشکی می‌گوید حمله پنجشنبه شب صدمات اساسی به این بیمارستان وارد آورده است.

ارزیابی این گروه این است که چنین حمله‌ای بدون سلاح‌های پیشرفته از جمله «بمب‌های سنگرشکن» ممکن نبوده است.

آقای دسوزا روندی در حمله به بیمارستان‌ها مشاهده کرده و می‌گوید که حمله روز پنجشنبه «جدی‌ترینشان بوده است.»

این گروه می‌گوید تنها در ماه ژانویه چهارده حمله به تاسیسات بیمارستانی شده است.

حق نشر عکس UOSSM
Image caption این بیمارستان خسارت اساسی دیده است

هنوز مشخص نیست که این حملات را چه گروهی انجام داده‌اند. سوریه و روسیه مدام حمله به غیرنظامیان را کتمان می‌کنند اما اخیرا حملاتشان به مناطق تحت تصرف مخالفان مسلح بشار اسد زیاد شده است.

همچنین در روز پنجشنبه جان اگلند، هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در سوریه، هشدار داد که تلاش‌های دیپلماتیک برای رساندن کمک به داخل کشور «کاملا ناممکن» شده است.

او گفت که «آخرین کاروان اواخر نوامبر (دو ماه پیش) به مناطق تحت محاصره» فرستاده شده است. آقای اگلند گفت: «ما باید به این جنگ خاتمه دهیم و باید روسیه، ایران و ترکیه دوباره برای کم کردن از تنش‌ها اقدام کنند.»

او گفت شرایط در بدترین حالت ممکن از سال ۲۰۱۵ است. کاروان‌های کمک‌رسانی باید از دولت سوریه اجازه بگیرند و گروه‌های مسلح باید امنیتشان را تامین کنند.

درحالی که نیروهای دولتی سوریه و روسیه به کوبیدن مواضع نیروهای مخالف مشغولند، ترکیه هم چند وقتی است که در مناطق شمالی سوریه با کردها در جنگ است.

یگان‌های مدافع خلق یا ی‌پ‌گ (عمده‌ترین گروه ائتلاف نیروهای دموکراتیک سوریه) را ترکیه گروه‌ تروریستی می‌خواند و با آنها در عفرین درگیر است.

این گروه‌ که حمایت آمریکا را هم داشت، نقش بزرگی در مبارزه با داعش در سوریه بازی کرد.

موضوعات مرتبط