آمریکا 'از تحول مسالمت‌آمیز در ونزوئلا حمایت می‌کند'

حق نشر عکس Reuters
Image caption تیلرسون در اولین مرحله از سفر منطقه‌ای خود وارد مکزیک شده است

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا ضمن ابراز نگرانی از شرایط سیاسی ونزوئلا تغییر در وضعیت آن کشور و احتمال دخالت نظامیان را مطرح کرده هرچند گفته است آمریکا در صدد تغییر رژیم آن کشور نیست.

آقای تیلرسون در آستانه سفر منطقه‌ای خود به پنج کشور آمریکای لاتین، شرایط سیاسی ونزوئلا تحت رهبری نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری را غیرقابل دوام توصیف کرد و گفت که این رژیم دیر یا قدرت را از دست خواهد داد.

در حالیکه به نظر می‌رسد رئیس جمهوری ونزوئلا، که با کاهش شدید محوبیت مواجه است، در صدد تحکیم قدرت و احتمالا انتخاب مجدد ادامه زمامداری است، وزیر خارجه آمریکا گفته است که "در تاریخ ونزوئلا و در واقع تاریخ آمریکا لاتین و آمریکای جنوبی، معمولا نظامیان بوده‌اند که در چنین شرایطی وارد عمل شده‌اند." وی افزوده است که پس از چنین مداخلاتی، "وقتی رهبران نظامی متوجه شده‌اند که دیگر قادر به خدمت به شهروندان نیستند، معمولا قدرت را بار دیگر به غیرنظامیان واگذار کرده‌اند."

آقای تیلرسون در عین حال این نظر را رد کرد که ایالات متحده خواستار تغییر رژیم یا مداخله نظامیان در امور سیاسی در ونزوئلاست. او گفت: "ما تغییر رژیم یا برکناری نیکلاس مادورو را تشویق نکرده‌ایم، ما فقط مشوق بازگشت به اجرای قانون اساسی دموکراتیک ونزوئلا بوده‌ایم و در هر حال، امیدواریم که هر تحولی که در آن کشور روی می‌دهد، مسالمت‌آمیز و قانونی باشد."

+ ارجاع مقامات دولت ونزوئلا به دادگاه کیفری بین‌المللی بررسی می‌شود

+ مجلس موسسان ونزوئلا به محاکمه مخالفان دولت رای داد

+ آمریکا تعدادی از مقامات دولتی ونزوئلا را تحریم کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption ایالات متحده مادورو را به نقض حقوق بشر متهم کرده اما مادورو گفته است که اکثر مردم ونزوئلا از او حمایت می‌کنند

وی گفت "بهترین کار برای آقای مادورو این است که به اجرای قانون اساسی بازگردد و اگر انتخاب نشد، به رای مردم گردن بگذارد." آقای تیلرسون با اشاره تلویحی به حمایت دولت کوبا از رئیس جمهوری ونزوئلا افزود: "ضمنا مطمئن هستم که اگر هوای مطبخ برایش خیلی داغ شد، دوستانش در کوبا یک ویلای مناسب ساحلی به او می‌دهند تا بتواند با خوبی و خوشی در آن زندگی کند."

با آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ، سیاست ایالات متحده نسبت به کوبا نیز تغییر کرده و برخلاف دولت باراک اوباما، گسترش روابط دوجانبه دیگر از اولویت برخوردار نیست. مقامات دولت فعلی آمریکا نظام کمونیستی کوبا را به نقض حقوق بشر متهم کرده و خواستار برقراری دموکراسی و آزادی سیاسی مردم آن کشور هستند.

آقای تیلرسون در سخنرانی خود به کوبا هم اشاره کرد و گفت که حکومت آن کشور "هنوز هم فرصت آن را دارد تا با انتقال قدرت، به چندین دهه تسلط رژیم کاسترو خاتمه دهد و راه جدیدی را انتخاب کند."

آقای تیلرسون در اولین مرحله از سفر خود به آمریکای لاتین، وارد مکزیک شده در حالیکه به خاطر موضعگیری‌های دونالد ترامپ در مورد مهاجران از جمله ساخت دیوار مرزی، روابط دو طرف چندان گرم نبوده است.

حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption روابط جمهوری اسلامی ایران و ونزوئلا در سال‌های اخیر همواره گرم و صمیمانه بوده است

بحران ونزوئلا

ایالات متحده دولت نیکلاس مادورو را به نقض حقوق بشر و محدود کردن آزادی های سیاسی مردم آن کشور متهم کرده و هدف یک رشته تحریم های اقتصادی قرار داده است. آقای مادورو در سال ۲۰۱۳ جانشین هوگو چاوز در مقام ریاست جمهوری ونزوئلا شد و به گفته منتقدان و احزاب مخالف، در این مدت اقتصاد نه چندان سالم ونزوئلا را به ویرانی کشانده و پس از پیروزی مخالفان در انتخابات پارلمانی، با نقض قانون اساسی و برگزاری انتخابات ظاهری، در صدد ادامه زمامداری است.

در چند سال اخیر، ونزوئلا با وخامت روز افزون شرایط اقتصادی شامل کمبود کالا، تورم شدید و بیکاری گسترده دست به گریبان بوده است که مخالفان آن را به سوء مدیریت و فساد گسترده دولتی نسبت می‌دهند. سابقه بحران سیاسی ونزوئلا به انتخابات پارلمانی در پایان سال ۲۰۱۵ و تشکیل پارلمان جدید در سال ۲۰۱۶ باز می‌گردد که "ائتلاف میزگرد وحدت" متشکل از احزاب و گروه‌های مخالف دولت نیکلاس مادورو بر ائتلاف دولتی "محور بزرگ میهنی" پیروز شد. با بروز اختلاف بین دولت و پارلمان، سال گذشته رئیس جمهوری با برگزاری انتخابات یک "مجلس موسسان" برای تغییر قانون اساسی، اختیارات پارلمان را به این مجلس واگذار کرد.

اعضای مجلس جدید تقریبا به طور کامل از آقای مادورو حمایت می‌کنند در حالیکه فعالیت احزاب و شخصیت‌های مخالف با محدودیت مواجه است.

دولت ونزوئلا همواره روابط نزدیک و دوستانه‌ای با جمهوری اسلامی داشته که به خصوص در زمان زمامداری هوگو چاوز بسیار گرم بود. دولت ایران سرمایه‌گذاری‌هایی را هم در اقتصاد آن کشور انجام داده است.