واکنش تند روسیه به برنامه جدید آمریکا برای تولید بمب‌های اتمی

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
روسیه: گزارش ارزیابی هسته‌ای آمریکا خصمانه است

سرگئی لاوروف، وزیرخارجه روسیه؛ کمتر از ۲۴ ساعت بعد از انتشار گزارش جدید پنتاگون برای روزآمد کردن زرادخانه‌های اتمی‌ آمریکا، گفته این گزارش "تقابل‌جویانه" است و مسکو از این بابت "متاسف‌" است. آمریکا می‌گوید با هدف توازن قوای اتمی خود در برابر روسیه از این پس ساخت بمب‌های اتمی کوچکتر را پی خواهد گرفت.

در گزارش جدید پنتاگون از "وضعیت هسته‌ای" ارتش آمریکا ابراز نگرانی شده و آمده است قدیمی و عظیم بودن کلاهک‌های هسته‌ای آمریکا که به علت تخریب وسیع‌تر احتمال استفاده از آنها کمتر شده است، توان اتمی این کشور را در برابر روسیه را ممکن است تضعیف کند.

پنتاگون می‌‎گوید نگران است که این موضوع از قدرت بازدارندگی زرادخانه‌های هسته‌ای آمریکا کاسته باشد چرا که به دیگران، به ویژه روسیه، این پیغام را می‌دهد که بمب‌های آمریکایی به قدری بزرگ و مخرب‌اند که در شرایط جدید جهانی، عملا بلااستفاده شده‌اند.

گزارش پنتاگون نتیجه‌گیری کرده است که ساختن بمب‌های هسته‌ای کوچک‌تر با ضریب تخریب پایین‌تر می‌تواند این تصور کنونی را به هم بزند.

با وجود این، روز شنبه (سوم فوریه - ۱۴ بهمن) سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در واکنشی صریح، چشم‌انداز جدید ارتش آمریکا را "جنگ‌طلبانه" ارزیابی کرد و گفت اکنون مسکو اطمینان خواهد یافت که برای تامین امنیت خود اقدامات ضروری را انجام دهد.

بدین‌ترتیب می‌توان انتظار داشت که اگر مسکو هم به فکر نو و مدرن کردن زرادخانه‌های هسته‌ای خود بیافتد، باید دست کم در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ که پیش‌تر هم از "فرسودگی" تسلیحات اتمی آمریکا انتقاد کرده بود، منتظر وقوع یک جنگ‌سرد از نوع قرن بیست و یکمی آن بود.

حق نشر عکس EPA
Image caption آقای لاوروف در کمتر از ۲۴ ساعت به گزارش جدید وضعیت هسته‌ای آمریکا واکنش نشان داده و آن را "تاسف‌بار" خوانده

در بیانیه آقای لاوروف آمده: "از همان نگاه اول، موضع تقابل‌جویانه و ضد روسی این گزارش به چشم می‌آید."

واکنش تند آقای لاوروف همزمان با اظهارات فرانتز کلینتزویچ، سناتور پارلمان روسیه و کارشناس امور نظامی این کشور منتشر شده که گفته: "بر هم زدن توازن قوای هسته‌ای جهان به نفع آمریکا، اقدام بسیار خطرناکی است."

طرح پیشنهادی پنتاگون چه می‌گوید

اگر چه روسیه به عنوان دارنده بزرگترین زرادخانه اتمی جهان، در کانون گزارش جدید پنتاگون است اما در بخش‌های دیگر این گزارش به نیاز ارتش آمریکا برای مقابله با تهدید اتمی احتمالی از سوی چین، کره‌شمالی و ایران هم اشاره شده است.

چین بعد از روسیه (۷۰۰۰)، آمریکا (۶۸۰۰) و فرانسه (۳۰۰)، بیشترین کلاهک اتمی جهان (۲۷۰) را دارد اما کره‌شمالی تنها با ۲۰ کلاهک هسته‌ای در آخرین سکوی باشگاه دارندگان تسلیحات هسته‌ای ایستاده است.

با وجود این، رقابت اقتصادی میان ایالات متحده و چین و همچنین افزایش بی‌سابقه تنش میان واشنگتن و پیونگ‌یانگ، پنتاگون را بر آن داشته که در برآوردهای جدید خود نام این دو کشور را هم در صفحه رادار اتمی خود برجسته‌تر کند.

در گزارش جدید پنتاگون پیشنهاد شده که تولید بمب‌های اتمی کوچک‌تر با توان تخریبی حداکثر ۲۰ هزارتن، می‌تواند این پیش فرض که بمب‌های اتمی بزرگ آمریکا دیگر کاربرد ندارد را از میان ببرد.

قدرت بمب‌های اتمی بر اساس معادل آن در تخریب ناشی انفجارهایی که با تی‌ان‌تی روی می‌دهد محاسبه می‌شود. بدین ترتیب یک بمب اتمی با قدرت تخریب۲۰ هزارتن، میدان تخریبی برابر انفجار ۲۰ هزار تن تی‎‌ان‌تی ایجاد خواهد کرد؛ تخریبی تقریبا معادل آنچه دو بمب اتمی آمریکا در هیروشیما و ناکازاکی ژاپن پدید آوردند و جان بیش از 70 هزار ژاپنی را گرفتند.

با وجود این، در گزارش جدید پنتاگون آمده تولید این نسل کوچکتر از بمب‌های اتمی به روسیه این پیغام را خواهد داد که استفاده از سلاح هسته‌ای، حتی در مقیاس کوچک‌تر، هرگز قابل قبول نخواهد بود.

در این گزارش همچنین تاکید شده است که تغییر استراتژی هسته‌ای آمریکا به معنای افزایش زرادخانه‌های جدید اتمی این کشور نیست بلکه از این پس نوسازی و روزآمد کردن کلاهک‌های هسته ای موجود آمریکا با این چشم‌انداز جدید صورت خواهد گرفت.

این در حالی است که منتقدان دونالد ترامپ، سیاست‌های هسته‌ای دولت او را در تضاد با روح معاهده‌های جهانی سازمان ملل متحد می‌دانند که در جهت کاهش تسلیحات اتمی در جهان گام بر می‌دارد.

حق نشر عکس US Navy via AFP/Getty Images
Image caption نوسازی کلاهک‌های هسته‌ای زیردریایی‌های اتمی آمریکا در گزارش جدید مورد توجه قرار گرفته است

درباره ایران، گزارش پنتاگون با اشاره به توافق هسته‌ای گفته برجام "در غیاب اقدام‌های بین‌المللی گسترده، خیلی از محدودیت‌ها بر سر برنامه هسته‌ای ایران تا سال ۲۰۳۱ میلادی را از سر راه تهران بر داشته می‌شود."

این گزارش گفته است اگر ایران بعد از پایان محدودیت‌های برجام در پی سلاح هسته‌ای برود، "فشار بر دیگر کشورهای منطقه برای دست‌یابی به تسلیحات هسته‌ای بیشتر می‌شود."

آمریکا با اشاره به اتهام حمایت ایران از گروه‌هایی که آنها را تروریستی می‌شمرد، در ارزیابی‌اش گفته است: "با توجه به ماهیت ایدئولوژی‌های تروریستی، باید فرض کنیم که اگر آنها به سلاح هسته‌ای دست پیدا کنند، از آن استفاده خواهند کرد".

در این گزارش همچنین پنتاگون به اصلاحات جدید دیگری در استراتژی هسته‌ای ارتش آمریکا توجه کرده است:

  • روند نوسازی تسلیحات اتمی آمریکا که از دوران ریاست جمهوری باراک اوباما آغاز شده بود همچنان ادامه خواهد یافت و یگان موشک‌های بالستیک زمینی، هوایی و زیردریایی این کشور نوسازی خواهد شد.
  • بعضی از کلاهک‌های هسته‌ای که برای پرتاب از زیردریایی‌های اتمی آمریکا ساخته شده بود با هدف کوچک‌تر شدن و کاهش ضریب تخریب بهینه‌سازی می‌شوند.
  • تولید موشک‌های کروز سطح به سطح دریایی از سرگرفته می‌شود.

بیشتر بخوانید

آمریکا در پی بمب‌های هسته‌ای کوچک‌تر برای 'افزایش بازدارندگی' جلوی روسیه