مرگ‌بارترین روز ترکیه در عفرین: هفت سرباز ترک کشته شدند

ترکیه در جریان این حمله نظامی تلاش می‌کند کردها را از عفرین بیرون براند حق نشر عکس AFP
Image caption ترکیه در جریان این حمله نظامی تلاش می‌کند کردها را از عفرین بیرون براند

با کشته شدن هفت سرباز ترکیه در شمال سوریه مرگ‌بارترین روز عملیات "شاخه زیتون" ارتش این کشور در عفرین رقم خورده است.

ترکیه می‌گوید در اقدامی تلافی‌جویانه جنگنده‌های این کشور یک بار دیگر به عفرین حمله هوایی کرده‌اند.

پنج نفر از سربازان در جریان حمله به یک تانک ارتش این کشور در حوالی عفرین کشته شدند.

بن‌علی ییلدریم، نخست‌وزیر ترکیه در واکنش به کشته شدن این سربازان گفته شبه‌نظامیان کرد "دو برابر تقاص پس خواهند داد".

دقایقی پس از سخنان نخست‌وزیر ترکیه جنگنده‌های نیروی هوایی این کشور یک بار دیگر به عفرین در شمال سوریه که تحت کنترل کردهاست حمله کردند.

ترکیه از دو هفته پیش (۲۰ ژانویه) تحت عنوان عملیاتی به نام "شاخه زیتون" به شبه‌نظامیان کرد در منطقه عفرین حمله کرده و می‌گوید قصد پاکسازی مناطق مرزی خود از نیروهای یگان خلق را دارد.

ترکیه یگان مدافعان خلق را متحد پیش‌مرگه‌های حزب کارگران ترکیه، پ‌ک‌ک، می‌داند و نگران است در سوریه پساداعش، با قدرت گرفتن کردها در مناطق مرزی این کشور خواسته تشکیل کشور مستقل کرد در جنوب شرق ترکیه تقویت شود.

کردهای ترکیه بیش از سه دهه است که برای استقلال خود از آنکارا تلاش می‌کنند.

بیشتر بخوانید

حمله ارتش ترکیه به کردهای سوریه که متحد اصلی آمریکا در نبرد با داعش در داخل خاک سوریه بودند، به افزایش تنش میان آنکارا و واشنگتن انجامیده است.

امروز، شنبه (سوم فوریه- ۱۴ بهمن) ارتش ترکیه درباره چگونگی کشته شدن سربازانش اعلام کرد نیروهای یگان‌های مدافع خلق، ی‌پ‌گ، در شمال‌شرق شهر عفرین یکی از تانک‌های ارتش ترکیه را هدف قرار داده‌اند که در جریان آن ۵ سرباز ارتش این کشور کشته شده‌اند.

دو سرباز دیگر ترکیه هم امروز در وقایعی دیگری کشته شدند، به گفته مقام‌های ارتش ترکیه یکی از این سربازان در عفرین و دیگری در محدوده مرزی و در حالی که داخل خاک ترکیه بوده "هدف حمله نیروهای یگان مدافعان خلق" قرار گرفته است.

بدین ترتیب شمار سربازان کشته شده ترکیه در دو هفته گذشته و پس از آغاز حمله ارتش این کشور به عفرین به ۱۴ نفر رسید.

حق نشر عکس AFP
Image caption مراسم تشییع جنازه یکی از نیروهای یگان مدافعان خلق که در جریان حمله ترکیه کشته شده امروز در عفرین برگزار شد

خشم کردها از مثله شدن جسد سرباز یگان‌های مدافع خلق

امروز همچنین از عفرین گزارش شد که انتشار تصویر جسد مثله شده یک جنگجوی زن عضو یگان‌های مدافع خلق در شمال سوریه باعث خشم کردها شده است.

فیلمی در اینترنت منتشر شده که نشان می‌دهد چندین مرد مسلح اطراف جسد خونین او جمع شده‌اند. لباس این زن پاره و اعضای بدن او بریده شده است.

کردها شورشیان سوری متحد ترکیه را به "اهانت" به جسد این جنگجوی زن متهم کرده‌اند.

یکی از مقام‌های کرد گفته که نام زن کشته شده بارین کوبانی است. خانم کوبانی از نیروهای نظامی فعال در عملیات مورد حمایت آمریکا برای بیرون راندن گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش، در کوبانی بوده است.

بیشتر بخوانید

خشم کردها از مثله شدن جسد سرباز یگان‌های مدافع خلق