'همکاری نظامی محرمانه اسرائیل و مصر' در نبرد با داعش

عبدالفتاح سیسی خود را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری امسال مصر آماده می‌کند حق نشر عکس Reuters
Image caption عبدالفتاح سیسی خود را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری امسال مصر آماده می‌کند

نیویورک‌تایمز در گزارشی اختصاصی از همکاری محرمانه اسرائیل با مصر در نبرد با شبه‌نظامیان داعش در صحرای سینا خبر داده است. بنابر این گزارش پهپا‌ها و جنگنده‌های اسرائیلی با مجوز عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور، بیش از ۱۰۰ بار بر فراز مصر عملیات انجام داده‌اند.

آن طور که این روزنامه آمریکایی روز شنبه (سوم فوریه - ۱۴ بهمن) گزارش کرده، نقطه آغاز این همکاری قدرت گرفتن شبه‌نظامیان جهادی در صحرای سینا در سال ۲۰۱۵ بوده است.

در آن سال و همزمان با قدرت گرفتن داعش در سوریه و عراق، شبه‌نظامیان اسلامگرا در صحرای سینا مصر در بارها به نیروهای نظامی و ماموران پلیس مصر حمله کردند و حتی موفق به تصرف مناطق مسکونی در این منطقه شدند.

این شبه‌نظامیان که کمی بعد خود را شاخه‌ای از گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش، معرفی کردند در اواخر سال ۲۰۱۵ توانستند یک هواپیمای مسافربری خطوط هوایی روسیه را در آسمان مصر هدف قرار دهند.

دیوید کیرک‌پاتریک، نویسنده این گزارش در نیویورک تایمز می‌گوید سقوط هواپیمای مسافربری روسیه نقطه عطف ماجرای داعش در صحرای سینا بود چرا که عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر که در مبارزه با این گروه شبه‌نظامی مستاصل به نظر می‌رسید با پروژه همکاری نظامی میان قاهره و تل‌آویو برای تشکیل جبهه واحد جنگ علیه داعش، موافقت کرد.

آن‌طور که گزارش این روزنامه‌نگار آمریکایی مدعی شده است، پس از این توافق محرمانه، طی دو سال پهپادها، هلی‌کوپترها و جت‌های جنگی اسرائیلی بدون آن که نام و نشانی روی بدنه آنها دیده شود بیش از ۱۰۰ عملیات هوایی در آسمان صحرای سینا انجام داده‌اند.

آن طور که آقای کیرک‌پاتریک به نقل از مقام‌های آمریکایی ناشناس نقل کرده، حملات هوایی اسرائیل نقش کلیدی در فراهم کردن زمینه برای پیش‌روی نیروهای ارتش مصر در شمال صحرای سینا و عقب راندن شبه‌نظامیان وفادار به داعش داشته است.

اتحاد محرمانه تل‌آویو و قاهره می‌تواند شاهد دیگری بر تغییر روابط سیاسی خاورمیانه قلمداد شود؛ جایی که ظهور داعش و خصومت میان ایران و جهان عرب به نزدیکی این کشورهای عربی به اسراییل انجامیده است.

همزمان دولت مصر که همواره در چند دهه اخیر خود را حامی فلسطینیان خوانده و از اسرائیل به عنوان دشمن یاد کرده است، احتمالا با انتشار چنین گزارش‌هایی باید از خود در برابر افکار عمومی داخلی دفاع کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر، نوامبر گذشته گفته بود ارتش از تمام نیروهای ضروری برای ایجاد ثبات در صحرای سینا استفاده کند

نوامبر سال گذشته، در جریان یک حمله انتحاری به مسجدی در صحرای سینا حدود ۳۰۰ نفر کشته شدند.

این حمله که در مسجد روستای روضه در شهرستان بئرالعبد در شمال شبه‌جزیره سینا روی داد، خونبارترین حمله تاریخ معاصر مصر لقب گرفت و پس از آن بود که عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور، با دستور اکید خود به ارتش این کشور از فرماندهان نظامی خود خواست که ظرف مدت سه ماه آرامش را به شبه جزیره سینا بازگردانند.

روز شنبه، روزنامه آمریکایی واشنگتن پست هم در گزارشی جداگانه از این همکاری نظامی محرمانه پرده برداشت.

در گزارش گِرِگ جف هم از همکاری نظامی اسرائیل و برای مصر مقابله با شبه نظامیان افراطی‌گرا در شمال صحرای سینا به عنوان دلیلی بر تغییر نظم سیاسی خاورمیانه یاد شده است و نویسنده در تایید ادعای خود به اظهارات موشه یعلون، وزیر دفاع اسرائیل اشاره کرد است که در سال ۲۰۱۶ گفته بود تل‌آویو در اتاق‌های محرمانه با مقامات کشورهای حوزه خلیج فارس در رابطه با چگونگی اتحاد در برابر "شخصیت بد منطقه" - ایران- در حال رایزنی است.

بیشتر بخوانید

بیش از ۲۰۰ نفر در حمله به مسجدی در مصر کشته شدند

رئیس‌جمهوری مصر: با قاطعیت واکنش نشان می‌دهیم

موضوعات مرتبط