آلمان: کره شمالی از سفارتش در برلین برای کسب تجهیزات هسته‌ای استفاده می‌کرد

هانس گئورگ ماسان، مسئول سازمان امنیت داخلی آلمان حق نشر عکس AFP
Image caption هانس گئورگ ماسان، مسئول سازمان امنیت داخلی آلمان

هانس گئورگ ماسان، مسئول سازمان امنیت داخلی آلمان، گفته است که کره شمالی از طریق سفارتش در برلین تجهیزات و تکنولوژی مورد نیاز برای برنامه تسلیحات هسته‌ای خود را فراهم می‌کرده است.

آقای ماسان گفته: "ما دریافته‌ایم که فعالیت‌های تدارکاتی زیادی از این سفارتخانه انجام شده است."

مسئول سازمان امنیت داخلی آلمان درگفتگویی با شبکه تلویزیونی آ.آر.دی، همچنین گفت: "از نظر ما این تجهیزات و تدارکات مربوط به برنامه موشکی این کشور( کره شمالی) بوده، و بخشی از آن هم به برنامه تسلیحات هسته‌ای آن‌ها مربوط می‌شده است."

آقای ماسان افزوده: "هرچند که این تجهیزات و تکنولوژی احتمالا مصارف غیرنظامی هم می‌توانسته داشته باشد، اما سازمان ما معتقد است که بیشتر آن‌ها در زمینه‌های نظامی استفاده شده است."

رئیس سازمان امنیت داخلی آلمان در بخش دیگری از این گفتگو گفت: "ما پس از مشاهده چنین چیزهایی، آن‌ها را متوقف کردیم. اما نمی‌توانیم تضمین کنیم که بتوانیم هر تلاشی را در این مورد ردیابی و متوقف کنیم."

حق نشر عکس Reuters
Image caption کره شمالی را به دلیل فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی با تحریم های گسترده‌ای روبرو است

براساس تحقیقات انجام شده توسط شبکه تلویزیونی آ. آر.دی، سازمان امنیت داخلی آلمان به مواردی از تهیه چنین تکنولوژی‌هایی توسط کره شمالی در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ دست یافته بود.

سازمان ملل آزمایش موشکی کره شمالی را محکوم کرد

اختلاف‌نظر در مورد نحوه پاسخگویی به آزمایش موشکی کره شمالی

تحریم‌های تازه آمریکا علیه کره شمالی

آزمایش تازه موشکی کره شمالی در آستانه دیدار رهبران آمریکا و چین

آلمان این اتهامات را در حالی علیه کره شمالی مطرح کرده که روز جمعه ۲ فوریه (۱۳ بهمن)، سازمان ملل با انتشار گزارشی گفت که کره شمالی باصادرات زغال سنگ، آهن، فولاد و سایر اقلام ممنوع شده، تحریم‌های این سازمان را نقض کرده و سال گذشته حدود ۲۰۰ میلیون دلار عواید داشته است.

موضوعات مرتبط