حمله در ادلب؛ گزارشهایی در خصوص احتمال استفاده از گازهای سمی

قربانیان مظنون به حمله شیمیایی در صراغب حق نشر عکس AFP

گزارشها از شمال سوریه حاکی از حملات بیشتر توسط نیروهای دولتی این کشور علیه مناطقی از استان ادلب است که در تصرف مخالفان قرار دارد.

همزمان گزارش ساکنان این مناطق و نیروهای امدادی که در منطقه حضور دارند حاکی است که پس حضو چند هلیکوپتر بر فراز منطقه، بوی بد در این ناحیه به مشام رسیده است که می‌تواند نشانه‌ای از استفاده از گازهای سمی باشد.

یک نیروی امدادی در این منطقه به بی بی سی گفته است که دستکم ۱۵ غیرنظامی در شهر صراغب به دلیل آنچه که گمان می‌رود گاز کلر باشد، مورد درمان قرار گرفته‌اند.

همچنین گزارش شده است که ۲۰ نفر دیگر نیز در حمله‌ای با سلاحهای متعارف جنگی در یک روستا در همین استان کشته شده‌اند.

نیروهای مخالف می‌گویند که نیروهای دولتی با استفاده از هلیکوپتر این بمبهای شیمبایی را در منطقه رها کرده اند.

مقامات سوریه اتهامات آمریکا در خصوص استفاده از سلاح‌های شیمیایی در درگیریها را رد می‌کنند.

حق نشر عکس Getty Images

براساس گزارشها ماه گذشته بیش از ۲۰ نفر پس از آنکه راکتی به محل درکنترل شورشیان در نزدیکی دمشق، پایتخت، اصابت کرد بر اثر مشکلات تنفسی مورد درمان قرار گرفتند.

حدود دو هفته پیش فرانسه چند شخص حقیقی و حقوقی را به اتهام ارتباط با برنامه تسلیحات شیمیایی سوریه هدف تحریم قرار داد.

روز سه‌شنبه، ٣ بهمن (٢٣ ژانویه)، روزنامه رسمی دولت فرانسه گزارش کرد که دولت این کشور ٢٥ شخصیت حقیقی و حقوقی را به خاطر کمک به برنامه تسلیحات شیمیایی سوریه تحریم کرده و محدودیت‌هایی را علیه آنها به اجرا گذاشته است.

تحریم‌شدگان در زمینه‌های الکترونیک، صنایع فلزی، تدارکات و ترابری فعالیت دارند.

نام هیچیک از مقامات دولتی سوریه در این فهرست دیده نمی‌شود. یکی از دستیاران وزیر خارجه فرانسه گفته است که "ما اطلاعات کافی در اختیار نداریم تا بتوانیم به استناد آن، در سطوح دولتی سوریه هم اقدام کنیم."

در هفته‌های اخیر نیروهای دولت سوریه با پشتیبانی هوایی روسیه حمله‌هایی را به جنوب استان ادلب آغاز کردند و موفق شدند چندین روستا را تحت کنترل خود درآوردند. پیش از این دولت سوریه تنها دو روستای تحت محاصره فوعه و کفریا که اکثریت شیعه دارند را تحت کنترل داشت.

سازمان ملل گفته است که از اواسط ماه دسامبر گذشته، جنگ در این استان باعث شد بیش از ۲۰۰ هزار نفر خانه های خود را در جنوب استان ادلب ترک کنند.

موضوعات مرتبط