کمیته مجلس نمایندگان آمریکا به انتشار یادداشت دمکرات ها رای داد

Adam Schiff حق نشر عکس Reuters
Image caption یادداشت دمکرات ها را آدام شیف نماینده کالیفرنیا و عضو ارشد دمکرات کمیته اطلاعاتی تنظیم کرده است

کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا به اتفاق آرا به انتشار یادداشت دمکرات ها که در رد یادداشت اخیر جمهوری خواهان دایر بر تعصب دستگاه های تحقیق کننده علیه دونالد ترامپ منتشر شده بود رای داده است.

اکنون رئیس جمهور آمریکا پنج روز وقت دارد در مورد علنی کردن این سند ۱۰ صفحه ای تصمیم بگیرد.

دمکرات ها در این یادداشت به اشکالات یادداشت جمهوری خواهان اشاره کرده اند.

جمهوری خواهان در آن سند مدعی می شدند که اف بی آی (پلیس فدرال) از قدرت خود برای تحقیق در مورد یک مشاور دونالد ترامپ سوءاستفاده کرده است.

آدام شیف عضو ارشد دمکرات کمیته اطلاعاتی می گوید که برای دولت ترامپ "بسیار دشوار خواهد بود" که انتشار این سند تازه را مسدود کند.

در یادداشت جمهوری خواهان چه بود؟

در آن سند ۴ صفحه ای به شواهدی اشاره شد که اف بی آی برای استراق سمع از کارتر پیج، مشاور انتخاباتی ترامپ، به دادگاه ویژه ای ارائه کرده بود.

در این سند اف بی آی و وزارت دادگستری متهم می شوند که برای گرفتن اجازه استراق سمع در اکتبر ۲۰۱۶ به یک گزارش تایید نشده استناد کرده بودند.

آن گزارش تایید نشده به گزارش "استیل" معروف شد که تلاشی برای جمع آوری اطلاعات مخرب علیه آقای ترامپ بود. کمپین هیلاری کلینتون بخشی از منابع لازم برای تهیه آن گزارش را تامین کرده بود.

یادداشت جمهوری خواهان می گوید که نویسنده آن گزارش، که یک مامور اطلاعاتی سابق بریتانیا به نام کریستوفر استیل بود، به یک مقام ارشد وزارت دادگستری گفت او "عاجزانه خواهان" شکست آقای ترامپ در انتخابات است.

یادداشت می گوید این به معنی شکسته شدن فرآیندهای قانونی برای حفاظت از شهروندان آمریکا (در این مورد کارتر پیج) است.

این یادداشت هم فوق محرمانه بود اما کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان هفته پیش با انتشار آن موافقت کرد که در نهایت روز جمعه از طرف کاخ سفید منتشر شد.

آن یادداشت علیرغم مخالفت اف بی آی منتشر شد و منتقدان گفتند که تحقیقات درباره کارتر پیج پیش از تنظیم گزارش استیل شروع شده بود.

دمکرات ها می گویند هدف از انتشار آن تلاشی برای بی اعتبار کردن تحقیقات مجموعه های زیر نظر وزارت دادگستری درباره مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ است.

یادداشت دمکرات ها دوشنبه شب تحویل کاخ سفید می شود و رئیس جمهور تا جمعه وقت دارد رسما آن را از حالت محرمانه خارج کند.

به گزارش نشریه "هیل" کاخ سفید گفته که با دیدی باز به انتشار یادداشت حزب دمکرات - با حذف بخش های حساس آن - می نگرد.

با این حال آقای ترامپ روز دوشنبه به آدام شیف نویسنده این یادداشت حمله کرد.

آقای ترامپ همچنین در توییتی نوشته است که یادداشت جمهوری خواهان او را در تحقیقات تبانی احتمالی ستادش با روسیه "تبرئه" می کند.

موضوعات مرتبط