رئیس جمهوری لهستان طرح جنجالی مربوط به هولوکاست را 'امضا می‌کند'

آندژی دودا حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای دودا می گوید لهستان حق دارد "از "حقایق تاریخی دفاع کند".

علیرغم اعتراضات خشمآلود اسرائیل و ایالات متحده، رئیس جمهوری لهستان گفته است طرح جنجالی مربوط به هولوکاست را امضا خواهد کرد.

این طرح منتسب کردن جرایمی را که نازی ها در زمان اشغال لهستان مرتکب شده اند به این کشور، غیرقانونی می‌داند و می‌تواند برای گوینده جریمه نقدی و یا حتی حبسی ۳ ساله را در پی داشته باشد.

دولت لهستان می‌گوید با این لایحه می‌خواهد تا از متهم دانستن کشور و دولت لهستان در قساوت‌های زمان جنگ جهانی دوم جلوگیری کند.

آندزی دودا، رئیس جمهوری لهستان، در یک سخنرانی امروز سه‌شنبه (شش فوریه) گفت که این لایحه "از منافع لهستان دفاع می‌کند ... از عزت ما، حقیقت تاریخی محافظت می کند تا در مورد ما به طور عادلانه در جهان قضاوت کنند، تا ما به عنوان یک دولت و یک ملت مورد تهمت قرار نگیریم".

او در عین حال اذعان کرد که برخی لهستانی ها در زمان جنگ جهانی دوم مرتکب جنایات علیه یهودیان شده‌اند.

اما او گفت دولت لهستان در این مورد مسئولیتی ندارد، زیرا پس از حمله آلمان نازی و اتحاد جماهیر شوروی فعالیت دولت لهستان متوقف شده بود. او افزود مشارکت سیستماتیک نهادهای لهستان با نازی ها وجود نداشت.

آقای دودا با اشاره به اقداماتی با هدف رفع نگرانی اسرائیل در این مورد گفت که این طرح به دادگاه قانون اساسی ارسال خواهد شد تا مطابقت آن با قانون اساسی لهستان را بررسی کند.

لهستان مدتهاست که با استفاده از عباراتی مانند "اردوگاه های مرگ لهستانی" مخالفت می‌کند، عباراتی که براساس آن ها گفته می شود دولت لهستان به نحوی مسئولیت مشترک با نازی ها برای اردوگاه هایی مثل آشویتس را به عهده داشته است.

این اردوگاه ها پس از حمله آلمان نازی به لهستان در سال ۱۹۳۹ توسط نازی ها ساخته و فعال شده بودند.

واکنش اسرائیل

حق نشر عکس AFP
Image caption بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفته است با این طرح شدیدا مخالف است.

این طرح موجب خشم اسرائیل شده است. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، آن را تلاشی برای بازنویسی تاریخ و انکار هولوکاست خوانده است.

اسرائیل اظهار نگرانی کرده است که این طرح می تواند باعث شود حقیقت در مورد دخالت برخی از لهستانی ها در این خشونت‌ها گفته نشود.

نمایندگان طیف های سیاسی فراوانی در سراسر اسرائیل در محکوم کردن آن متحد شده اند.

روز دوشنبه (۵ فوریه) نفتالی بنت، وزیر آموزش اسرائیل اعلام کرد که دولت لهستان به دلیل سخنان انتقادآمیز وی درباره این طرح سفر از قبل برنامه‌ریزی شده او را به این کشور لغو کرده است.

در زمان جنگ جهانی دوم در لهستان چه اتفاقی افتاد؟

حق نشر عکس Getty Images
Image caption لهستان مدتهاست که با استفاده از عباراتی مانند "اردوگاه های مرگ لهستانی" مخالفت می کند

سال ۱۹۳۹ لهستان مورد حمله آلمان نازی قرار گرفت و به اشغال آلمان نازی درآمد. میلیونها نفر از اتباع لهستان از جمله سه میلیون نفز از یهودیان این کشور در هولوکاست کشته شدند.

در کل ۶ میلیون یهودی در هولوکاست کشته شدند.

شمار لهستانی ها در میان افرادی که توسط اسرائیل برای نجات جان یهودیان در زمان جنگ مورد قدردانی قرار گرفته اند نسبت به شهروندان کشور های دیگر بیشتر است.

با این حال، مورخان می گویند که برخی دیگر با نازی ها به شیوه های مختلف همکاری کرده اند؛ از جمله در عوض پاداش اطلاع دادن در باره مکان های پنهان شدن یهودیان و شرکت در قتل عام یهودیان توسط نازی ها از جمله در شهر جدوابنه که در آن صدها یهودی توسط همسایگان خود کشته شدند.

بیشتر بخوانید:

سنای لهستان لایحه جنجالی درباره هولوکاست را تصویب کرد

سفارت اسرائیل نسبت به موج احساسات یهودستیزانه در لهستان هشدار داد

موضوعات مرتبط