پایان چهار ماه بن‌بست سیاسی در آلمان؛ مرکل با سوسیال دموکرات‌ها ائتلاف می‌کند

آنگلا مرکل حق نشر عکس EPA
Image caption حزب آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در کسب کرسی‌های لازم در انتخابات ماه سپتامبر ناکام بود

حزب محافظه‌کار دموکرات مسیحی به رهبری آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، برای تشکیل دولت ائتلافی با حزب چپ میانه سوسیال دموکرات به توافق رسیده است.

به این ترتیب بن‌بست سیاسی چهار ماهه که از زمان اعلام نتایج انتخابات در ماه سپتامبر به وجود آمده بود، گشوده خواهد شد.

دور آخر مذاکرات از صبح روز سه‌شنبه هفت فوریه آغاز شد و به صورت بی‌وقفه تا امروز ادامه پیدا کرد تا این که بالاخره حزب دموکرات مسیحی آلمان به رهبری خانم مرکل با حزب سوسیال دموکرات بر سر تقسیم پست‌های وزارتی به توافق رسیدند.

مارتین شولتز، رهبر حزب سوسیال دموکرات ابتدا احتمال هر گونه ائتلاف با خانم مرکل را رد کرده بود.

اما زمانی که مذاکرات حزب دموکرات مسیحی به رهبری آنگلا مرکل با حزب لیبرال دموکرات آزاد و همین طور سبزها به جایی نرسید، او در تصمیم خود تجدید نظر کرد.

به گزارش رسانه‌های آلمان، آقای شولتز که پیش از این رئیس پارلمان اروپا بود، امیدوار است در دولت ائتلافی پست وزارت خارجه را بگیرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption مارتین شولتز، رهبر حزب سوسیال دموکرات ابتدا احتمال هر گونه ائتلاف با خانم مرکل را رد کرده بود

با وجود توافق به دست آمده هنوز یک مرحله دیگر برای تأیید نهایی آن در پیش رو است.

۴۶۰ هزار عضو حزب سوسیال دموکرات به رهبری آقای شولتز باید در یک رأی‌گیری پستی که در هفته‌های آینده برگزار می‌شود، موافقت خود را با این ائتلاف اعلام کنند.

علاوه بر تقسیم پست‌های وزارتی، موانع دیگری مانند حق کارگران، سیستم درمانی، مهاجرت، اتحادیه اروپا و مالیات هم در راه مذاکرات دو طرف وجود داشت.

متحدان اروپایی خانم مرکل از جمله فرانسه، آلمان را یکی از ارکان ثبات این اتحادیه می‌دانند و امیدوار بودند خانم مرکل در مذاکرات تشکیل دولت ائتلافی موفق شود.

بعد از ناکام ماندن حزب خانم مرکل در کسب کرسی‌های لازم در انتخابات ماه سپتامبر، او وعده داد که رأی‌دهندگان راستگرا را دوباره جلب کند.

در این انتخابات حزب راست افراطی "آلترناتیو برای آلمان" توانست ۹۴ کرسی پارلمان را به دست آورد و برای اولین بار به سومین حزب بزرگ این کشور تبدیل شود.

موضوعات مرتبط