سنای آمریکا بر سر طرح دو ساله بودجه به توافق رسید

Schumer and McConnell حق نشر عکس Reuters
Image caption میچ مکانل و چاک شومر رهبران اکثریت و اقلیت در سنای آمریکا هدایت مذاکرات را بر عهده داشتند

سنای آمریکا بر سر یک بودجه دو ساله با هزینه ۴۰۰ میلیارد دلار که مخارج دفاعی و بعضی برنامه های داخلی را افزایش می دهد به توافق رسیده است.

این توافق فراجناحی طی مذاکراتی میان سناتور میچ مکانل رهبر اکثریت جمهوری خواه و سناتور چاپ شومر رهبر اقلیت دموکرات سنا به دست آمد.

انتظار می رود این طرح در سنا به راحتی تصویب شود اما احتمالا در مجلس نمایندگان با مخالفت روبرو خواهد شد.

این توافق پیش از فرارسیدن ضرب الاجل تازه برای تامین بودجه دولت به دست می آید تا از بسته شدن مجدد دولت خودداری شود.

کنگره باید پیش از ضرب الاجل پنجشنبه شب طرح تازه بودجه را تصویب کند.

دولت آمریکا از روز ۲۰ تا ۲۲ ژانویه به علت عدم تصویب بودجه تعطیل شده بود اما جمهوری خواهان و دموکرات ها در سنا روز ۲۲ ژانویه بر سر یک طرح موقتی برای تامین بودجه دولت فدرال به توافق رسیدند که به سه روز تعطیلی بخشی از دولت آمریکا پایان داد. آن طرح بودجه را فقط تا هشتم فوریه تامین می کرد.

با این حال دموکرات ها و جمهوری خواهان در مجلس نمایندگان با طرح تازه مخالفت کرده اند.

حق نشر عکس Getty Images

از جمله نانسی پلوسی رهبر اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان گفت اگر طرح بودجه از مهاجران جوانی که به طور غیرقانونی در کودکی به آمریکا آورده شده اند محافظت نکند، دموکرات های این مجلس از آن حمایت نخواهند کرد.

اما سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید از طرح سنا حمایت کرد و گفت "ما مسلما از جهت حرکت آن خوشحالیم". با این حال او نگفت که آیا دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا آن را امضا خواهد کرد یا نه.

مقام های کاخ سفید گفتند که این توافق همچنین سقف بدهی دولت را تا مارس ۲۰۱۹ افزایش می دهد.

محافظه کاران تندرو در مجلس نمایندگان می گویند به این دلیل با طرح تازه مخالفند که هزینه ها را افزایش می دهد. یکی از اولویت های سیاسی این گروه کاهش مخارج و "کوچک کردن دولت" است.

طرح سنا هنوز علنی نشده اما به گزارش نیویورک تایمز مخارج دفاعی را در سال اول ۸۰ میلیارد دلار و در سال بعد ۸۵ میلیارد دلار افزایش خواهد داد.

براساس این گزارش مخارج غیردفاعی مثل برنامه هایی برای تامین بیمه بهداشتی کودکان امسال ۶۳ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت و در سال آینده ۶۸ میلیارد دلار.