حمله تلافی جویانه جنگنده های آمریکایی به نیروهای نزدیک به اسد

18 اف سوپر هورنت حق نشر عکس AFP
Image caption عکس آرشیوی از جت های آمریکایی در عملیات ائتلاف ضدداعش در سوریه

مقام های آمریکایی می گویند در پی حمله نیروهای وفادار به دولت بشار اسد رئیس جمهور سوریه به مقر نیروهای مورد حمایت آمریکا، جنگنده های آمریکایی دست به حمله تلافی جویانه علیه آنها زده اند.

گفته می شود حمله نیروهای نزدیک به دولت سوریه علیه مقر نیروهای دمکراتیک سوریه که در شمال و شرق کشور مستقر هستند انجام شد.

مقام های آمریکایی به رسانه ها گفتند تصور نمی کنند هیچ یک از نیروهای آمریکایی همراه جنگجویان محلی در این حمله زخمی یا کشته شده باشند.

ائتلاف تحت رهبری آمریکا که در سوریه با داعش (گروه دولت اسلامی) می جنگد گفت حمله نیروهای نزدیک به دولت "بدون آنکه تحریک شده باشند" انجام شد اما در بیانیه کوتاه خود جزییات زیادی ارائه نکرد.

این ائتلاف گفت که حمله به نیروهای دمکراتیک سوریه در ۸ کیلومتری شرق رود فرات روی داد.

در این بیانیه آمده است: "ائتلاف در دفاع از خود و شرکایش به نیروهای مهاجم حمله کرد تا عمل پرخاشگرانه آنها علیه کسانی که در ائتلاف جهانی برای شکست داعش نقش دارند را دفع کند."

شبه نظامیان مورد حمایت ایران و نیروهای روسیه از ارتش سوریه پشتیبانی می کنند.

یک مقام آمریکایی به شبکه سی ان ان گفت که مهاجمان با عبور از فرات با توپخانه و سایر تسلیحات به نیروهای دمکراتیک سوریه حمله کردند و نیروهای آمریکایی حاضر در منطقه در مقابل با توپخانه و جنگنده ها به آن واکنش نشان دادند.

نیروهای آمریکایی قبلا هم در مواردی با حامیان اسد درگیر شده اند.

ائتلاف ضدداعش از جمله در اوایل ژوئن ۲۰۱۷ اعلام کرد که به نیروهای حامی بشار اسد در جنوب این کشور حمله کرده که "در پی ورود نیروهای مدافع دولت به منطقه ای صورت گرفته که شامل مقررات آتش بس می شده است."

این ائتلاف همچنین در ماه مه پارسال خبر داد که یک کاروان شبه نظامیان وابسته به نیروهای بشار اسد را که به سمت پایگاه هوایی تنف حرکت می‌کرده مورد حمله قرار داده است.

اما مهم ترین عملیات آمریکا هدف گرفتن یک پایگاه هوایی روسیه در آوریل ۲۰۱۷ بود.

در آن زمان دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به کشته شدن بیش از هشتاد نفر، از جمله تعدادی کودک، در اثر آنچه که حمله شیمیایی توسط نیروهای دولتی سوریه خوانده بود، دستور حمله موشکی به پایگاه شعیرات در استان حمص را صادر کرد.

در آن حمله دو ناو آمریکایی مستقر در شرق دریای مدیترانه ۵۹ فروند موشک کروز شلیک کردند.

موضوعات مرتبط