مقام ارشد آمریکایی: روسیه توانست به سامانه‌های انتخاباتی نفوذ کند

مقام‌های آمریکا می‌گویند شواهدی در دست نیست که نشان دهد نفوذ خارجی توانسته باشد اطلاعات سامانه‌های انتخاباتی را در آمریکا تغییر داده باشد. حق نشر عکس Getty Images
Image caption مقام‌های آمریکا می‌گویند شواهدی در دست نیست که نشان دهد نفوذ خارجی توانسته باشد اطلاعات سامانه‌های انتخاباتی را در آمریکا تغییر داده باشد.

مقام‌های ایالات متحده می‌گویند روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته، تشکیلات انتخاباتی بیش از ۲۰ ایالت آمریکا را هدف گرفته بود و توانسته بود در معدودی از آنها هم نفوذ کند.

رئیس بخش امنیت سایبری در وزارت امنیت داخلی آمریکا گفته که روسیه تلاش کرده به سامانه انتخاباتی در ۲۱ ایالت آمریکا نفوذ کند ولی فقط درباره تعداد خیلی کمی از آنها موفق شده است.

ژنت منفرا، معاون وزیر امنیت داخلی، در گفت‌وگویی با شبکه خبری ان‌بی‌سی آمریکا گفته است که دولت روسیه در پی دست‌یابی به اطلاعات ثبت‌شده رای‌دهندگان بوده است.

مقام‌های دولت آمریکا می‌گویند هیچ شواهدی در دست نیست که نشان دهد نفوذ خارجی توانسته باشد اطلاعات سامانه‌های انتخاباتی را در آمریکا تغییر داده باشد.

در همین حال رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، در گفت‌وگویی با شبکه خبری فاکس‌نیوز آمریکا، گفته است که به باور او، روسیه همین الآن هم در حال تلاش برای مداخله در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره است که پاییز آینده برگزار می‌شود.

در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره که اوایل نوامبر ۲۰۱۸ برگزار می‌شود، مثل معمول هر دو سال یک‌بار، یک‌سوم از ۱۰۰ کرسی مجلس سنا و همه ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان به رای گذاشته می‌شوند.

وزیر خارجه آمریکا ابراز تردید کرد که دولت آمریکا بتواند مطمئن باشد این بار به روسیه اجازه نمی‌دهد لطمه‌ای به انتخابات بزند.

آقای تیلرسون گفت: "فکر نکنم بتوانم بگویم ما الآن آماده‌تریم. چون روسیه هم خودش را تطبیق داده و تقویت کرده است."

قبل از او هم مایک پمپئو، رئیس سازمان اطلاعاتی مرکزی آمریکا، سی‌آی‌ای، در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی گفته بود که احتمال می‌دهد روسیه برای "دخالت" در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره تلاش کند.

مقام‌های دولت قبلی آمریکا، به ریاست‌جمهوری باراک اوباما، در آخرین هفته‌هایی که بر سر کار بود، گفتند روسیه تلاش کرده در انتخابات نوامبر ۲۰۱۶ دخالت کند.

بیشتر بخوانید:

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
مروری بر جنجال‌ها درباره احتمال دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

خود دونالد ترامپ و حلقه نزدیکانش همواره این ادعا را رد کرده‌اند.

در عین حال حدود یک سال است که تحقیقات ویژه‌ای هم درباره احتمال زد و بند ستاد انتخاباتی ترامپ با کرملین در جریان است.

در هفته‌های اخیر گزارش شده است که بازرس رابرت مولر، کسی که در راس تحقیقات اف‌بی‌آی درباره احتمال رابطه ستاد ترامپ با روسیه است، می‌خواهد با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا هم در طول این تحقیقات گفت‌وگو کند.

آقای ترامپ بعد این گزارش‌ها گفت که مشتاق چنین گفت‌وگویی است ولی در روزهای گذشته گزارش شده است که وکیلان و مشاوران حقوقی به رئیس‌جمهوری آمریکا توصیه کرده‌اند پای چنین گفت‌وگویی نرود. گفته شده که آنها از جمله نگران اند اظهارات دونالد ترامپ در صحبت با بازرس مولر، "غیردقیق" شود و همین به دردسرهای حقوقی او بیفزاید.

در همین حال روسیه در سال‌های اخیر بارها آمریکا را به دخالت در انتخابات این کشور و تلاش بر تاثیرگذاری بر آن متهم کرده است.

از جمله در هفته‌های اخیر روسیه گفت گزارش وزارت دارایی آمریکا درباره ارتباط الیگارش‌های روسیه با کاخ کرملین، تلاش آمریکا برای دخالت در انتخابات ریاست جمهوری روسیه بوده است.

بیشتر بخوانید: روسیه آمریکا را به دخالت در انتخابات متهم کرد

موضوعات مرتبط